Vládna koalícia v polovici júla predstavila sociálny balík na pomoc ľuďom v objeme 500 miliónov eur, ktorého súčasťou je aj rušenie doplatkov za lieky. Politici sa konečne dostali i k tomuto bodu, pričom došlo k radikálnemu rozhodnutiu.

So zrušením doplatkov za lieky prišla strana Sme rodina, pričom Boris Kollár uviedol, že chce naplniť jeden z hlavných bodov ich predvolebného programu. Návrhom novely zákona sa začalo napokon zaoberať ministerstvo zdravotníctva, pričom pred pár hodinami vládny kabinet odsúhlasil zmeny v zákone.

Nové opatrenie sa bude týkať dôchodcov, detí do šiestich rokov a ťažko zdravotne postihnutých.  ,,…navrhujeme, aby sa na tieto skupiny obyvateľstva vzťahoval nulový limit spoluúčasti za doplatky na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Naším cieľom je ekonomicky najviac zraniteľným osobám zabezpečiť dostupnosť liekov, a tým aj kvalitnejší život,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Návrh na zrušenie doplatkov je momentálne presunutý do pléna Národnej rady SR. V prípade, ak budú poslanci súhlasiť so zmenou zákona, účinnosť by mohla nadobudnúť už od prvého januára 2021. Podľa predbežných údajov ekonómov bude mať dosah zákona na verejné zdravotné poistenie až 36 miliónov eur každoročne v rokoch 2021 až 2023.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: health.gov.sk  |  Foto: Pixabay