Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák sa po dlhšom čase ukázal opäť na verejnosti. Na Slovensku to však nebolo. V rámci cyklu prednášok nazvanom Človek v dialógu vystúpil na tému Stvorenie človeka v Kostole pražského Jezuliatka v Prahe. O čom rozprával?

[sociallocker]Vo vyše hodinovej prednáške, pred asi troma stovkami veriacich, ktorí ho privítali veľkým potleskom, hovoril o stvorení sveta a o zmysle siedmeho dňa, keď Boh podľa Biblie odpočíval. „Siedmy deň ešte nenastal, ešte nie je čas na odpočinok,“ vyslovil sa Bezák. Podľa jeho slov ho trápi aj vývoj v spoločnosti: „Hovorí sa, že žijeme v apokalyptickej dobe. So smútkom počúvam reči o tom, že Európska únia končí, tak vynikajúci projekt. Ľudia strácajú hodnoty a majú pocit kozmickej absurdnosti. Potom strácajú vieru a prepadajú panike a blbým náladám,“ rozhovoril sa arcibiskup.

Dotkol sa aj témy jeho odvolania, ktorá v spoločnosti ešte stále veľmi silne rezonuje. „Môj život je mimo štruktúry, aj keď predsa len v štruktúre. A pýtam sa, či si netreba položiť otázku – nejesť zo stromu poznania, lebo môžeš o veľa prísť,“ narážal na okolnosti odvolania, ktoré prišlo potom, čo upozornil na nesprávne financovanie v arcidiecéze. „Prišlo mi to teologicky nesprávne, aby na odvolanie stačila jedna veta. Na to, aby som sa stal biskupom, bolo treba celý proces… Nečakal som to, bol to pre mňa šok. To stačí len tak nejaké anonymné oznámenie na odvolanie? Čudujem sa týmto praktikám, na toto cirkev nesmie pristúpiť,“ dodal na záver.

Pápež Benedikt XVI., podľa stanoviska nunciatúry z 9. júla 2012, po pozornom zvážení a modlitbe, požiadal arcibiskupa Bezáka o demisiu. Zároveň malo byť dohodnuté stretnutie Bezáka s prefektom Kongregácie pre biskupov, ktoré sa nakoniec neuskutočnilo. Róbert Bezák odmietol podať demisiu a tak bol s platnosťou k 2. júlu 2012 pápežom odvolaný z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Toto odvolanie vyvolalo veľkú reakciu medzi obyvateľmi Slovenska a pritiahlo záujem médií.

Zdroj: cas.sk, christnet.eu | Foto: facebook.com
[/sociallocker]