Európska únia a jej politika sú témou, ktorá často konči konfliktom. Viaceré nariadenia, ktoré sa odhlasujú v Europarlamente, sa mnohým bežným ľuďom nepáčia, iní sa s nimi ale stotožňujú a rozumejú im. Kontroverzný je aj jeden z novćyh zákazov.

Koniec vykurovania plynom a uhlím v budovách v EÚ sa blíži. Európsky parlament podľa dostupných informácií v utorok hlasoval o nariadeniach v tejto veci. Podľa tzv. stavebnej smernice už čoskoro nebude možné inštalovať plynové kotly v domácnostiach.

Podľa nariadení, ktoré odhlasoval Európsky parlament, od roku 2030 nebude možné inštalovať plynové kotly v nových budovách. Podľa novely v najbližších rokoch nebude možné inštalovať kotly ani na uhlie.

Zákaz má od roku 2028 platiť pre budovy vo vlastníctve členských štátov EÚ alebo samospráv. Od roku 2030 bude inštalácia plynových a uhoľných sporákov zakázaná aj v budovách v súkromnom vlastníctve.

Netreba pripomínať, že práve kotly na plyn sú na Slovensku najvyužívanejšie.

Čo však v prípade, že už máte doma plynový kotol alebo ho má paleták, v ktorom žijete? Ani tie nemajú vyhraté. V konečnom dôsledku by do roku 2040 mali zmiznúť ktoly na plyn, uhlie či pelety úplne.

Zdroj: Euractov | Foto: Depositphotos