Európska únia je únia už takmer troch desiatok európskych krajín, ktoré vďaka nej v mnohých ohľadoch kráčajú spoločnou cestou. Niektorí ju a jej fungovanie očierňujú, iní poukazujú predovšetkým na jej pozitíva a možnosti, ktoré občanom jej krajín umožňuje. Najnovšie má riešiť niečo, čo sa stále viac považuje za problém, hoci mnohí to ako problém nevnímajú.

Aké sú možnosti mladých ľudí, ktorí majú vyššie ambície, chcú napredovať a byť pre trh práce alebo ako podnikatelia v budúcnosti úspešní a prospešní?

Dá sa povedať, že drvivá väčšina stredoškolských a vysokoškolských študentov, má behom štúdia pracovné skúsenosti. Tie im pomáhajú naberať skúsenosti z reálneho sveta, no aj niečo si zarobiť. Niektorí brigádujú vyslovene pre peniaze, iní sa ale uberajú cestou poznania.

Nie je pre nich prvoradé zarobiť, ale nabrať skúsenosť. A tie sa v McDonald´s či v Tescu za pokladňou ťažko naberú. Obzvlášť, ak sa jedná už o vysokoškoláka, dokonca na druhom stupni, teda na magisterskom či inžinierskom stupni. Samozrejme, aj to je oveľa lepšie než sedieť celé leto alebo po konci vyučovania bezcielne blúdiť vodami sociálnych sietí, potulovať sa v spoločnosti návykových látok po vonku alebo zabíjať čas pri počítačových hrách.

Ale ako veľmi zaujímavá možnosť je pre ctižiadostivých mladých ľudí stáž. Tá sa podľa mnohých javí ako ideálna brána do veľkého sveta, je behom nej možné získať skúsenosti z praxe a na pozíciách či v kruhoch, ktoré sa môžu v životopise vynímať a byť pre mladých ľudí skutočne mimoriadne užitočné. Avšak pre EÚ sa stávajú problémom, pretože napríklad Tea Jarc z Európskej konfederácie odborových zväzov, a nie len on, vidí stáž ako vykorisťovanie a zneužívanie mladých ľudí.

Nedávny prieskum, o ktorom píše denník Guardian, ukázal, že až 78 percent mladých ľudí absolvuje aspoň jednu stáž. Prístup podnikov ku stážistom ale zostáva neregulovaný, na čo stále viac upozorňujú rôzne organizácie. Poslanci Európskeho parlamentu chcú preto zlepšiť kvalitu tohto prístupu.

Stále viac sa presadzuje názor, že programy stáží sa veľmi líšia od tých, ktoré ponúkajú odbornú prípravu a krok k lepšiemu kariérnemu rastu. Sú totižto podľa niektorých vnímané ako forma veľmi lacnej alebo neplatenej pracovnej sily.

„Niekedy si naozaj myslím, že je to smiešne. Ako to môže byť legálne? Nemôžete mať rôzne kritériá pre mladých ľudí len preto, že sú mladí. Nemôžete sa jednoducho rozhodnúť, že im nebudete platiť, keď pracujú,” povedal Jarc.

Zároveň pridáva názor, že mnohé spoločnosti prakticky pojmom stáž zavádzajú, pretože vo finále mladých ambicióznych ľudí skôr zneužijú ako by im otvorili dvere k poznaniu. Či skutočne neplatené stáže budú v EÚ už čoskoro minulosťou, bude v ďalších mesiacoch témou diskusií, možno aj priamo v európskom parlamente.

 Zdroj: Aktuality.sk, Guardian | Foto: Pixabay