Ameriku v týchto chvíľach sužuje extrémne silný hurikán Florence, ktorý do krajiny dorazil pred pár hodinami. Meteorológovia varujú, že nepôjde o žiadnu krátkodobú búrku, ale niekoľko dní besnenia.

Amerika je už pár hodín na nohách potom, čo ju zasiahol extrémne silný hurikán Florence. Ten sa postupne presúva do viacerých oblastí, pričom v Severnej Karolíne dosiahol vietor rýchlosť 169 km/h a vlny dosahujú výšku deväť metrov. V hoteli v Jasksonville evakuovali asi 60 ľudí a bez elektriky ostalo 400-tisíc obyvateľov.

Zaplavujú sa ulice, z domov sa rúcajú strechy a krajinu sužujú aj nebezpečné zosuvy pôdy a záplavy. Vzduchom dokonca lietajú kusy budov, stromy a veľké predmety. Počas pretrvávajúceho hurikánu sa pomýšľalo aj na väzňov, no napokon sa ich rozhodli neevakuovať a ostávajú v priestoroch väznice. Množstvo ľudí sa počas živelnej pohromy pokúsi rabovať v obchodoch, no šerif varuje so slovami, že niekoľkých zločincov už zatkli a pri pristihnutí nebude váhať zatknúť aj ďalších.

Meteorológovia monitorujú situáciu a pre americké obyvateľstvo v zasiahnutej oblasti vydávajú výstrahy pred silným vetrom a extrémnymi povodňami. Už teraz upozorňujú, že situácia nebude pretrvávať pár hodín a všetci sa musia obrniť trpezlivosťou: „Hurikán bude maratón, nie šprint,“ odkazujú podľa denníka Independent.

Zdroj: independent.co.uk │ Foto: YouTube