Komunikácia so zdravotnou či sociálnou poisťovňou častokrát pripomína boj s veternými mlynmi. Fajčiari to však budú mať ešte náročnejšie, ak budú chcieť absolvovať určitú liečbu. Je viac ako pravdepodobné, že k nej súhlas nedostanú a jedinou možnosťou bude zaplatenie zo svojich peňaženiek.

Viliam Vizváry pred pár mesiacmi prekonal ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom. Naďalej trpí vysokým krvným tlakom, zadýchavaním a problémami spojenými so zlyhávaním srdca. Obvodná lekárka mu odporučila kúpeľnú liečbu a s pacientom vyplnila žiadosť pre zdravotnú poisťovňu.

Dôchodcu však zaskočila nemilá správa. ,,Ja by som mal každý rok chodiť aj do kúpeľov, ale tento rok mi to Všeobecná zdravotná poisťovňa zamietla, lebo som napísal, že som občasný fajčiar,“ vysvetlil sklamaný muž pre noviny.sk. Jeho dcérku Miriam prekvapilo, že nikoho nezaujímalo, či jej otec vyfajčí dve alebo dvadsať cigariet denne.

K celej záležitosti sa napokon vyjadrila aj hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. ,,VŠZP neskúma, či pacient fajčí rok alebo dva alebo roky. Fajčenie je kontraindikáciou kúpeľnej starostlivosti. Keď ju lekár označí do záznamu, žiadosť o kúpeľnú starostlivosť musí byť zamietnutá,“ uviedla Eva Peterová.

Inak povedané, fajčiarom s chorobou srdca, ciev či vysokým tlakom môže poisťovňa odmietnuť preplatiť liečbu. Môže tak urobiť, aj napriek tomu, že zdravotné ťažkosti nespôsobil nikotín. Poisťovne sa zároveň domnievajú, že liečba v kúpeľoch by v takýchto prípadoch nedávala zmysel.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: Pexels