Fajčenie cigariet nikdy nebolo zadarmo, no postupne sa cena tejto “dostupnej drogy” zvyšuje. Už čoskoro si vďaka zvýšeniu spotrebnej dane fajčiari zase priplatia. Či sa ale niekto z nich vzdá svojho neduhu, uvidíme.

Portál TV Noviny uvádza, že od 1. februára 2024 by sa mala zvýšiť spotrebná daň na tabak, a to približne o 40 centov na krabičku. Štát vďaka tomu získa podľa odhadov sumu 106 miliónov eur.

Fajčiari, ktorí denne vyfajčia jednu krabičku, tak zaplatia ročne za tento svoj nešvár viac o cca 150 eur. Aktuálne je priemerná cena jednej krabičky podľa oficiálnych údajov 4,80 €. Ročne teda prefajčia aktuálne cez 1 700 €.

„Pokles fajčenia je jednoznačne želaným javom. Dostupné dáta však nenaznačujú, že by samotné zvyšovanie daní výrazne prispievalo k znižovaniu prevalencie fajčenia a jeho negatívnych dopadov na spoločnosť,“ uviedla Beáta Kujanová, manažérka komunikácie spoločnosti Philip Morris Slovakia.

Zároveň sa má dostávať do platnosti, že od roku 2026 stúpne spotrebná daň o ďalších 40 centov. Od roku 2026 teda fajčiarov, ktorí si kupujú cigarety na Slovensku a vyfajčia krabičku denne, už bude stáť táto závislosť 2000 eur.

Zdroj: TV Noviny | Foto: Pixabay