Robert Fico ohlásil na sneme Smeru návrh, ako by chcel udržať odchádzajúcich mladých lekárov na Slovensku pomocou pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až na 60-tisíc eur. Po jeho slovách sa ozval študent medicíny, ktorý zrejme hovorí v mene mnohých z tohto odboru.

Robert Fico opäť pobúril mladých ľudí, keď na sneme strany vyhlásil, akým spôsobom chce zastaviť odlev mladých lekárov do zahraničia: „Receptom je, keď štúdium stojí okolo 55- až 60-tisíc eur, aby buď mladí lekári 10 rokov odpracovali na Slovensku, alebo dostanú šek v cene štúdia na uhradenie,“ uviedol, čím spustil okamžité námietky.

Podľa slov opozície treba ale vymyslieť také opatrenia, aby tu mladí absolventi medicíny chceli pracovať dobrovoľne, a nenútiť ich k tomu hrozbami. Podľa samotných študentov sa však expremiér mýli, ak si myslí, že ich do cudziny ťahajú len peniaze. Ako uviedol na známej stránke Zomri jeden z nich, veľkú rolu zohrávajú nedôstojné podmienky a prístup štátu k nemocniciam ako aj lekárom:

Ahojte! Som študent 6. ročníka na LF (t.j. absolvujem štúdium medicíny tento rok). No a rád by som sa vyjadril k téme odchodu lekárov do zahraničia. Je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že častokrát to vôbec nie je plat, čo ženie mladých lekárov do zahraničia. Plat v zahraničí je skvelý, ale peniaze nie sú všetko. Myslíte si, že mladý vzdelaný človek chce ostať v krajine, kde má v prieskumoch Smer 17% a fašisti 13%? Ďalšia vec sú priestory nemocníc. Vy ako pacienti tiež nestojíte o pobyt (podotýkam, že často len na pár dní) v nemocnici, ktorá vyzerá otrasne, rozpadá sa a o hygienickom štandarde ani nehovorím. Teraz si predstavte, že v takej nemocnici pracujete a ste tam každý deň. Nefungujú dvere, výťahy, cez okná v zime fučí a je tam zima a v lete naopak máte v miestnosti strašné teplo a potíte sa ako prasa,“ opisuje nelichotivú realitu začínajúcich lekárov.

Zdôrazňuje, že takto dochádza k rýchlemu vyhoreniu personálu: „Personál bol vyhorený hádam už keď nastúpil, takže k pacientom sa správa biedne a ku kolegom taktiež. Máte strašne veľa práce, lebo však chýbajú ľudia. Nás medikov často zneužívajú na sanitársku robotu (ísť s pacientom napríklad na rtg alebo odniesť krv do labaku), pretože je málo sanitárov. Častokrát sa aj stane, že by mali prijať 4 ľudí, ale nie sú peniaze, tak príjmu iba dvoch. Veď, keď dvaja kopnú do vrtule, tak spravia robotu za štyroch a ešte sa ušetria peniaze. Pacienti na vás nie sú príjemní, pretože sú nespokojní so zdravotnou starostlivosťou (za čo vy nemôžete) a na niekom si predsa tú zlosť musia vybiť. Kto je vhodnejšia obeť ako mladý lekár? Potom človek rýchlo vyhorí a je z neho už len troska s kruhami pod očami a pacientov má na saláme.

Na záver posiela vláde jednoznačný odkaz: „Týmto všetkým som chcel povedať len to, že plat v zahraničí je ozaj len bonus pred útekom z tejto celej tragédie. Pokuta 55000€ nikomu nezabráni, aby odišiel. Už len v susednom Česku ponúkajú lekárom mnoho výhod a okrem lepšieho platu, to je aj napríklad bývanie. K Nemecku sa ani nebudem vyjadrovať.
Namiesto toho, aby politici prišli s opatreniami, ktoré zabezpečia dôstojnú prácu pre lekárov, sestry a iný personál v nemocnici a hlavne spokojnosť pacientov, tak vymýšľajú hovadiny.

Zdroj: Facebook/SMER – SD │ Foto: Facebook/Zomri, YouTube/HNtelevízia, iUmor