V piatok svet opäť zasiahla krutá rana. Na večný odpočinok sa totiž pobral nezabudnuteľný český herec, ktorý zahviezdil aj v nezabudnuteľnom seriáli ,,Tridsať prípadov majora Zemana”, kde si zahral rovno dve úlohy. Vo veku 85 rokov podľahol zákernej rakovine. O jeho smrti informoval jeho syn.

Herec Zdeněk Braunschläger († 85) sa narodil v Boskoviciach. Už ako dieťa sa rozhodol pre herecké povolanie, preto nebolo žiadnym prekvapením, keď pokračoval v štúdiách na JAMU v Brne. Jeho prvými hereckými doskami bolo brnenské divadlo Divadle bratří Mrštíků (1955-1960). Neskôr prešiel do Prahy, kde hral v legendárnom Semafore a následne účinkoval v experimentálnom zájazdovom súbore Maringotka (1964-1965), v Československom súbore piesni a tancov (1965-1971) a v Činohernom klube (1971-1973).

Okrem divadla miloval aj film a svoju prvú filmovú rolu (VĚTRNÁ HORA -1955) dostal hneď po dokončení štúdia na hereckom konzeratóriu. Odvtedy predviedol svoje herecké umenie v množstve filmov a seriálov: Pane, vy jste vdova!, Což takhle dát si špenát?, Chalupári.….. Najväčšiu slávu mu však priniesol už spomínaný seriál ,,Tridsať prípadov majora Zemana”, kde si zahral nielen inžiniera Hrubého, ale taxikára a zlodeja Šolca. Od roku 1980 žil v Nemecku, kde emigroval. Po návrate do rodného Česka sa pripomenul rolou farára v dráme Habermannův mlýn.

Posledný rok a pol bol v dôsledku prekovanej mŕtvice pripútaný na lôžko a akoby toho nebolo málo, bola mu diagnostikovaná i rakovina. Napriek svojmu nepriaznivému stavu neklesal na duchu a statočne bojoval až do svojho konca. Jeho syn veril, že sa z toho dostane. Na sociálnej sieti zverejnil aj dojímavý odkaz: ,, Svoju chorobu bral ako hrdina. Nikdy sa nesťažoval, že ho niečo bolí…”


Nech odpočíva v pokoji!

ZDROJ: blesk.cz, csfd.cz, kultura.cz  | FOTO: Pexels, Facebook