Wayne Gretzky je suverénne najproduktívnejším hráčom histórie NHL a na konte má toľko rekordov, že ich zoznam je doslova nekonečný. Mnohé z nich asi nikto nikdy neprekoná. Každopádne, aj taký velikán mal rešpekt.

Gretzky strávil v NHL celkovo 20 sezón, v tých prvých získaval skutočne ohromné počty bodov (štyrikrát viac ako 200, nikto iný v histórii to nedokázal ani raz). Ale trebárs ešte ako 37-ročný v sezóne 1997-98 získal 90 bodov a obsadil v produktivite 4. miesto, od 2. priečky ho delil jediný bod. Len Jágr pokoril vtedy magickú stovku.

V tom čase už začínal brázdiť zámorskými klziskami aj istý Zdeno Chára, s 205 centimetrami najvyšší hráč jej doterajšej histórie. A práve z neho, hoci hokejovo nebol vtedy rozhodne na vrchole, naskakovala ikonickému kanadskému útočníkovi husia koža. Doslova proti nemu nechcel hrať.

„Panebože, hneď v prvom stretnutí, ktoré sme hrali proti nemu, som ho sledoval počas rozcvičky. A pamätám si, že som si pomyslel: ‚Wow.’ A šiel som do trénerovej kancelárie. Naozaj to nebude úplne do slova presné, ale povedal som niečo ako: ‚Počúvajte. Vždy, keď tam bude číslo 3, tak ma dostaňte odtiaľ preč,“ povedal dnes 63-ročný Gretzky.

V poslednej svojej sezóne sa ale s Chárom na ľade predsa len stretol a všetko dopadlo pre Kanaďana, ktorý sa asi obával nejakého tvrdého ataku, dobre.

„Prvýkrát som sa cítil tak trochu ako Bambi. Keď sme sa stretli na ľade počas druhej sezóny, tak som mu povedal, že o 6 mesiacov odchádzam do dôchodku. Pochopil to.”

Nadpozemský Gretzky: Toto predvádzal už ako malý chlapec!

Zdroj | Foto: X/ B/R Open Ice