Volali ho francúzsky Elvis a patril medzi najväčšie žijúce legendy, pričom počas svojej kariéry absolvoval viac ako 180 turné a predal vyše 110 miliónov nahrávok. Na svojom konte má 40 zlatých a 22 platinových platní. Jeho smrť prišla nečakane, hoci v poslednej dobe mal zdravotné ťažkosti. Skonal vo veku 74 rokov na nedávno diagnostikovanú rakovinu pľúc. Smutnú správu oznámila jeho manželka Leaticia Hallyday. 

“Johnny Hallyday nás opustil. Píšem tieto slová a neverím im. No je to pravda. Môj muž s nami už nie je. Opustil nás dnes v noci tak, ako žil celý život, s odvahou a vznešenosťou,” uviedla vdova po spevákovi pre britský denník The Guardian.

Spevák Johnny Hallyday, vlastným menom Jean-Philippe Smet, sa narodil francúzskej matke a belgickému otcovi, no tí ho ešte ako dieťa opustili. Vyrastal s tetou a pohyboval medzi kabaretnými spevákmi a hercami. To ho do značnej mieri ovplyvnilo i poznačilo. Vo svojich speváckych začiatkoch sa spoznal s Edit Piaf a stali sa dobrými priateľmi. Slávna speváčka chodila na jeho takmer každé vystúpenie.

Preslávil sa vlastným štýlom, keď sa odklonil od francúzskeho šansónu a nechal sa inšpirovať Elvisom Presleym a rockovou revolúciou v 50. rokoch. A už čoskoro sa stal veľmi uznávaným spevákom. Jeho platne sa predávali ako teplé rožky a obrovské javiska boli vždy beznádejne vypredané. Čoskoro sa stal miláčikom národa a najväčšou francúzkou hviezdou, hoci mimo frankofónny svet sa mu nikdy nepodarilo presadiť. Napriek tomu je považovaný za veľmi rešpektovaného umelca medzinárodného významu. Vo Francúzsku bol taký slávny, že aj Jimi Hendrix mu raz robil predskokana.

Zahral si aj na filmovom plátne s snímkach snímkach Detektív (1985), Rodinná rada (1986), Purpurové rieky 2 (2004), či Ružový panter 2 (2009).

Prečítajte si tiež: Obrovské nešťastie na Orave. Marek išiel z vianočného večierku, zomrel kúsok od domu!

Medzi jeho najväčšie hity patria: Quelque chose de Tennessee, Souvenirs, souvenirs, Noir c’est noir, Retiens la nuit, L´Envie.

“Johnny uviedol rock and roll do Francúzska. Je jedným z mála spevákov, o ktorom ľudia hovoria, že je zviera na pódiu. Ľudia v každom veku ho majú radi,” opísal Hallydaya v minulosti novinár Philippe Le Corre.

To, že ho ako dieťa opustili rodičia v ňom zanechalo veľkú prázdnotu, ktorú sa snažil vyplniť aktívnym životom. Bol 4- krát ženatý a najradšej jazdil na svojej harlejke po dlhých cestách kalifornskej púšte. Pre neho typický bol imidž rockera v čiernom koženom oblečení.

Na sociálnej sieti venovali Hallydayovi spomienku napríklad gitarista Richie Sambora z americkej kapely Bon Jovi či kanadská speváčka Céline Dion, ktorá ho nazvala “legendou šoubiznisu”.

https://www.youtube.com/watch?v=HMQtpV1klIM

Nech odpočíva v pokoji!

Zdroj: Theguardian.com, parismatch.com, wikipedia | Foto: twitter, instagram, pexels| Video: youtube