Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje Slovákov na nebezpečné výrobky, ktoré sa práve počas pandémie koronavírusu spotrebúvajú vo veľkých množstvách. Je však nutné zbystriť pozornosť, pričom vybrané produkty neprešli kontrolou, keďže sa v nich našiel nebezpečný kov!

Hygienici varujú spotrebiteľov pred výrobkami, ktoré boli podrobené kontrole s katastrofálnymi výsledkami. V prvom prípade ide o ,,Handreiniger Citrus Duft (bzv. Citrus Power) – výrobok na čistenie rúk, značka: LINDA, čiarový kód: EAN 4400086010034, krajina pôvodu: Nemecko“.

Výrobné dávky

Analýze sa podrobili aj výrobky v 3 až 10 litrových nádobách s farebnou etiketou a popisom ,,PURUS-krém na čistenie rúk“. V oboch výrobkoch sa preukázalo nadmerné množstvo olova, čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady ES.

Nebezpečný kov má však vážny vplyv na organizmus, keďže môže spôsobiť psychické poruchy, rakovinu, neplodnosť či agresívnosť v správaní. ,,Zvýšený obsah olova bol zistený v surovine kaolin. Z tohto dôvodu výrobca nariadil stiahnutie výrobkov z trhu aj od spotrebiteľov. Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike,“ uviedol hlavný hygienik v oficiálnom stanovisku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: uvzsr.sk, Pixabay