Slováci sú viac ako inokedy “hladní“ po informáciách v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Rozhodnutia Ústredného krízového štábu v spolupráci s vládou SR sa stali tými najočakávanejšími, pričom Igor Matovič ich musí pravidelne predostrieť verejnosti. Pozor však na dezinformácie, ktoré vyvolávajú zbytočnú paniku.

Sociálnymi sieťami sa začala šíriť “overená“ informácia o tajnej správe Igora Matoviča. Premiér mal dať údajne pokyn zavrieť hranice, továrne, kúpaliská, školy, jedálne, obchody, kaviarne, bary, reštaurácie, športoviská, hotely či firmy do 31. 12. 2020. ,,Matovič klame a nás okráda,“ uvádza sa na konci podvodnej správy, podľa ktorej má byť otváranie prevádzok iba na “oko“.

Uvedený príspevok začali ľudia hromadne zdieľať a posielať tieto dezinformácie svojím priateľom a rodine. Rastúca popularita klamlivého vyjadrenia natoľko rástla, že si na autora posvietili muži zákona. Na oficiálnej stránke pod názvom “Hoaxy a podvody-Polícia SR“ upozornili, že ide o absolútny výmysel.

Príslušníci policajného zboru varovali ľudí, aby boli ostražití pri získavaní informácií o nových opatreniach vlády. ,,Tvorcovia takýchto hoaxov ich vytvárajú buď preto, lebo sa doma nudia alebo chcú spôsobiť paniku, alebo hlavne preto, lebo chcú byť zaujímaví a následne sa zabávajú na tom, ako dlho a medzi koľkými ľuďmi ich “výtvor” koluje,” vysvetlila polícia na sociálnej sieti.

Klamlivé informácie sú vyvrátené aj faktom, že momentálne sa Slovensko nachádza v prvej fáze uvoľňovania prísnych bezpečnostných opatrení. Muži zákona odporúčajú, aby ľudia sledovali oficiálnu FB stránku polície a brali do úvahy iba tlačové konferencie s účasťou predsedu vlády.

Varovanie polície

Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR  |  Foto: Facebook/Hoaxy a podvody – Polícia SR, Andrej Lojan Art Studio, Polícia SR