Zatiaľ, čo minulý rok dosahovala inflácia skutočne hrozivé rozmery, aktuálne už klesla na prijateľnejšie hodnoty, hoci stále je nad tzv. zdravou hodnotou, teda nad 2-3 percentami. Slovensko patrí medzi “negatívnych” lídrov Európskej únie.

Priemer EÚ bol v novembri 2023 v porovnaní s novembrom 2022 na inflačnej úrovni 3,1%, pričom jedenásť krajín ju malo ešte nižšiu, vrátane Belgicka, kde dokonca prišlo k opačnému javu – deflácií.

Na Slovensku atakovala v novembi 2023 inflácia hranicu 7%, rovnako ako v Rumunsku, horšie na tom bolo so 7,7% Maďarsko a úplne najhoršie ďalší susedný štát, a to Česko s 8%.

Český premiér Petr Fiala na to reagoval so slovami, že inflácia sa dynamicky zvyšovala aj za jeho predchodcu Andreja Babiša a v januári 2022 mala hodnotu 10%. Vyzýva ľudí, aby mu a jeho vláde a odborníkom ľudia verili a nenechali sa “klamať” opozíciou. Na rok 2024 predpovedá Česku už len infláciu okolo 3% a rast reálnej mzdy. Navyše, prízvukoval, že bez nárastu cien energií, kde je Česko suverénne najhoršie, by bola inflácia už teraz len 4,9%.

Zdroj: Blesk.cz | Foto: Pixabay