24-ročný David Kozák sa stal z hodiny na hodinu známy po celom svete. Jeho šokujúci čin, pri ktorom zastrelil dvojciferný počet ľudí, otriasol nielen Českom. Zároveň len pár dní predtým nahodne zastrelil otca s dvojmesačnou dcérkou behom prechádzky.

Prečo to urobil a čo sa v ňom odohrávalo, ostane naveky zahalené rúškom tajomstva. Sám si totižto zobral život a už ho teda nebudú môcť psychológovia či psychiatri podrobiť žiadnym kvázi výsluchom tak, ako mohli vytvoriť v histórii profily desiatok či dokonca stoviek sériových či masových vrahov.

Avšak ľudí i odborníkov, pochopiteľne, zaujíma, čo mal za sebou, aký život viedol a hľadanie odpovedí na otázky tak skoro asi neskončí. Televízia Prima na svojom webe priniesla rozhovor s inštruktorom strelca z Filozofickej fakulty.

„Uháňal nás, nech kurz urobíme čo najskôr. Bol tichý, hovoril kultivovane, v niečom bol ale iný ako ostatní klienti,“ povedal pre program Krimi správy na CNN Prima NEWS to v rozhovore povedal inštruktor streľby Martin Sobotka, u ktorého sa pred pár týždňami učil páliť zo svojej zbrane vrah z Filozofickej fakulty.

„Keď som videl v televízii jeho fotku, hneď som si ho vybavil. Díval som sa do diára, bolo to niekedy v novembri. Doviezol si všetku svoju výbavu, išlo mu čisto o to naučiť sa s puškou pracovať.“

„Ani pri jedinej chvíľke sa nevychyľoval z normálu,“ hovorí inštruktor a dodáva, že takáto obrovská tragédia otriasla celou ich firmou a interne majú zvažovať, či pre budúcnosť nebude zavadený nejaký špeciálny výber na prijímanie svojich klientov. Avšak je veľmi reálne, že David by sitom prešiel, keďže nebol zjavne podozrivý a nevymykal sa z normálu.

Dalo sa tragédii predísť? Mladík údajne pred masakrom “varoval”!

Zdroj: CNN Prima | Foto: YT/The Times and The Sunday Times