V utorok 28. novembra sa vo večerných hodinách hralo osem zápasov piateho kola Ligy majstrov, pričom po nich sa všeličo vyjasnilo, niektoré tímy sa udržali v hre o postup, iným zase zhasli nádeje. Avšak o ničom sa nediskutuje viac, než o jednom jedinom okamihu.

V závere nadstaveného času zápasu medzi Paris Saint-Germain a Newcastle United totižto za stavu 0:1 poľský rozhodca Szymon Marciniak nariadil pokutový kop v prospech domáceho celku, ktorý následne hviezdny Kylian Mbappé premenil a vyrovnal na konečných 1:1.

Vďaka tomu je PSG v skupine naďalej druhé a pred posledným kolom má náskok dvoch bodov tak na Newcastle, ako aj na AC Miláno, ktoré podľahlo Dortmundu a ten si tak zo skupiny smrti zaistil postup do osemfinále.

Avšak podľa mnohých to pokutový kop byť nemal, dokonca aj komentátori na Nova Sporte, ktorý má vysielacie práva, sa zhodli, že by neodpísali v prospech Parížanov. Lopta z kopačky domáceho Dembélého síce narazila do ruky brániaceho Livramenta, no predtým mu narazila do trupu, navyše sa zdalo, že aj celkový pohyb tela a rúk bol v poriadku a bez toho, aby sa brániaci futbalista snažil úmyselne zmariť príležitosť svojou rukou.

Čo na to Mark Clattenburg, jeden z najlepších rozhodcov súčasnosti, ktorý je známy hlavne z Premier League? Udelil Marciniak trest v podobe pokutového kopu správne? Podľa názoru Marka Clattenburga, anglického rozhodcu, ktorý mal na starosti finále Ligy majstrov UEFA aj finále Eura 2016, poľský rozhodca rozhodol s kolegami za VARom nesprávne. „Newcastle má plné právo cítiť sa okradnutý. Mbappé nemal dostať šancu vyrovnať,” povedal Angličan.

Každopádne, nutno dodať, že aktuálny výklad pravidiel týkajúcich sa ruky majú rozlične zväzy mierne upravený a taktiež je faktom, že samotný poľský rozhodca nie je nijakým zelenáčov, veď v roku 2022 riadil dokonca finále majstrovstiev sveta.

Zdroj: Daily Mail | Foto | Video: X/Zario