Česká republika v stredu vyhlásila nové prísne opatrenia, ktoré prídu do platnosti vo štvrtok (22. októbra) o šiestej hodine ráno. Naši zahraniční bratia patria s počtom 124 000 aktívnych nakazených občanov k najviac zasiahnutým krajinám Európy, Slovensko sa aktuálne pohybuje na čísle 25 000 pozitívne testovaných obyvateľov. Česká vláda tak pristúpila k radikálnym krokom vo viere zmiernenia stúpajúcej krivky koronavírusového ochorenia v krajine.

Iba jeden deň od vyhlásenia lockdownu v Írsku poznáme už druhú krajinu, ktorá taktiež pristúpila k tomuto zásadnému kroku. Česká republika predstavila nový plán, ktorý prichádza do platnosti už dnes, 22. októbra a avizovaný koniec je naplánovaný na 3. novembra.

Vláda našich susedov sa rozhodla k predmetnému kroku pristúpiť pre alarmujúce čísla nakazených pacientov, ktorých uzdravovanie vyťažuje momentálne nemocnice na 80 %. Pri súčasných číslach denného nárastu infikovaných by pravdepodobný kolaps prišiel niekde medzi 7. – 11. novembrom a práve lockdownom sa snažia štátni predstavitelia tejto katastrofálnej situácií predísť. Kým u nás bol včerajší nárast nových pacientov 2 202, v Čechách bolo za uplynulých 24 hodín pozitívne testovaných až 14 968 občanov.

Čo pre Českú republiku znamená lockdown?

  • zatvorený maloobchod okrem predajní so základným sortimentom, veľkoobchod bez obmedzenia
  • zakázané sú všetky služby v salónoch
  • obmedzený kontakt s ľudmi mimo jednej domácnosti, výnimka len pri ceste do práce či nákupy. Pohyb v prírode je možný do dvoch osôb
  • služby v štátnej správe s upravenou pracovnou dobou 5 hodín 2x týždenne
  • zákaz ubytovacích služieb pre rekreačné účely, povolenie len pre služobné cesty

Zdroj: twitter/Roman Prymula, Blesk.cz