Slovensko a Česku tvorili s výnimkou druhej svetovej vojny spoločný štát od 28.10.1918 do 31.12. 1992. Už predtým ale československá “spolupatričnosť” existovala a tri dekády po rozdelení je naďalej dosť silná. Veľké percento Čechov má na Slovensku blízku rodinu, svadby medzi Čechmi a Slovákmi sú bežné. Mnohí Slováci vlastne Česko ani za zahraničie nepovažujú. A naopak.

Koľko Slovákov ale reálne žije v Česku? To je otázka, na ktorú presná odpoveď v súčasnosti neexistuje, no je ich oveľa viac, než si mnohí myslia. A viac, ako uvádzajú štatistiky. Ako je to možné?

Slovák môže v Česku žiť, pracovať či študovať bez nutnosti toho, aby mal v krajine trvalý či aspoň prechodný pobyt. Oficiálne štatistiky zo sčítania obyvateľstva z roku 2021 hovorili o tom, že v Česku malo trvalý pobyt cez 190 tisíc ľudí. Údaje k roku 2022 hovoria o cca 220 tisícoch Slovákov pracujúcich v Česku, čo sa týka študentov, sú ich v krajine viac ako dve desiatky tisíc, o čom sme písali.

Odhady analytikov ale hovoria o tom, že Slovákov je v Česku najmenej 300 tisíc, keďže napríklad pri ščítaní obyvateľov nebolo uvedenie národnosti povinným údajom. Niekto dokonca odhaduje až viac ako 350 tisíc.

Čo sa týka miest, oficiálne sú na čele tie, ktoré sú zároveň najľudnatejšie. Veľa Slovákov je v Brne a okolí, v Prahe a okolí, všeobecne na Ostravsku (Ostrava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Třinec) a mnohí sú napríklad aj v Olomouci a jeho okolí.

Mimochodom, najpočetnejšie legionárske zastúpenie v najvyšších českých ligách vo futbale a hokeji majú taktiež Slováci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SK Slavia Praha (@slaviapraha)

Zdroj: Novinky.cz, Nova.cz | Foto: Instagram/richpanik