V slovenskej politike je to ako v malom dedinskom kuríne. Na bojisku zápasí zopár kohútov, pričom každému z nich drží stranu zopár „verných“ sliepok. Tentokrát si do zobákov skočili dve tváre politických strán, Andrej Danko a Boris Kollár.

V predvianočný čas sa to nielen na sociálnych sieťach hemží prianiami, slovami plnými lásky, ale aj rôznymi zvykmi. Andrej Danko, predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je už doslova povestný svojimi breptami, sa prostredníctvom Facebooku rozhodol prihovoriť voličom, pričom im zvestoval správy o prichádzajúcom zimnom slnovrate.

„Dnes v noci nastane zimný slnovrat, čaká nás najdlhšia noc v roku. Dôvodom oslavy zimného slnovratu bolo vítanie ďalšieho dňa a ústupu zimy. Od zajtra sa noci začnú skracovať. S príchodom tepla nastanú aj lepšie podmienky na rast plodín, znamená to viacej úrody a jedla. Oslavy zimného slnovratu boli i u Slovanov nahradené kresťanskými Vianocami, čiže sa slávi sviatok narodenia Ježiša Krista,“ napísal na sociálnu sieť predseda strany SNS, Andrej Danko.

Tento status však nenechal chladným Borisa Kollára, ktorý sa na slovách svojho politického kolegu poriadne zabavil. Fotografiu taktiež zdieľal s krátkym textom, pričom mu odporučil personálne zmeny pri správcovi jeho profilu na Facebooku.

„Andrej, niekedy menej je viac! Veď si to nemusel nasilu postovat. Ak to píšeš tieto múdra ty, tak s tým prestaň, aby si si ešte viac neubližoval, ale ak to robí niekto za teba, tak ho čím skôr vyhoď, lebo toto je odborné jak hovado 😂😂😂😂😂 Začína sa ZIMA, bude teplo a viac jedla sa urodí… Kde na toto vy v tej SNS chodíte,“ zabáva sa Boris.

Čo je to zimný slnovrat?

Zimný slnovrat nastáva raz za rok, pričom ide o deň, kedy zemská os počas obehu Zeme okolo Slnka k nemu smeruje najbližie. Práve vtedy, približne 21. decembra, je u nás najdlhšia noc, pričom dňom zimného slnovratu začína na severnej pologuli Zeme zima, na južnej leto.

V minulosti sa spájal tento deň s najväčšími oslavami roka, pričom sa medzi ľuďmi vykonávali rituály rôzneho charakteru. Práve nimi si mnohí privolávali hojnú úrodu, zdravie, uctievali si zvieratá, odvracali choroby od rodín či nešťastia, taktiež vyháňali z domov zlých duchov.

Zdroj: Facebook/BorisKollar, Andrej Danko – predseda SNS, wikipedia