Snaha uľahčiť návštevu u lekára počas druhej vlny koronavírusu spôsobila dlhé diskusie doktorov i zástupcov zdravotných poisťovní. Napokon dospeli k riešeniu, ktoré by malo Slovákom pomôcť dostať sa na potrebné vyšetrenie v kratšom čase.

Zhoršujúca sa situácia s pandémiou donútila zdravotné poisťovne konať, pričom na vyšetrenie u špecialistu už nebude potrebné odporúčanie všeobecného lekára, ktoré poznáme ako výmenný lístok. V minulosti totiž bez výmenného lísku poisťovna nepreplácala vyšetrenie.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), zdravotná poisťovňa Dôvera a Union poisťovňa sa spoločne zhodli na zmene, ktorá môže znížiť počet nakazených pacientov. „Spomaliť šírenie vírusu napomôže aj obmedzenie návštev všeobecného lekára z dôvodu potreby vystavenia výmenného lístka k špecialistovi. Našim poistencom preto garantujeme, že špecializovanú ambulantnú starostlivosť uhradíme aj bez odporúčania všeobecného lekára,” uviedol hovorca VšZP Matej Neumann pre plusku.sk.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň odporúča pacientom, aby využívali so svojím lekárom hlavne telefonickú konzultáciu a návštívili ho len v prípade, ak to bude nevyhnutné. „Telemedicína sa v praxi ukazuje ako efektívny a užitočný prvok ochrany verejného zdravia. Aj preto je vhodné, aby lekári okrem telefonickej konzultácie využívali v čo najvyššej možnej miere aj elektronické predpisovanie receptov,“ dodal politik.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: TA3, YT/Svet zdravia, a.s.-Sieť regionálnych nemocníc, FB/Ministerstvo zdravotníctva SR