Skvelá správa pre mnohých pacientov s rakovinovým ochorením! Na Slovensko zavítala inovatívna liečba, ktorá má oveľa menej nežiadúcich účinkov. Ešte potešujúcejšia je informácia, že tieto slovenské poisťovne sa už s pracoviskom, kde sa liečba uskutočňuje, dohodli na preplácaní nákladov!

Slovenskí pacienti, ktorých trápi rakovina prostaty či neuroendokrinný nádor, sa konečne dočkali. Ako uviedla podľa portálu Aktuality hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Zuzana Štukovská, na Slovensko dorazila úplne inovatívna rádionuklidová liečba. Pri liečbe prostaty alebo neuroendokrinných nádorov, ktoré môžu vznikať na rôznych miestach tela ako na pľúcach, v pankrease či tráviacom trakte, sa využíva lutécium.

Moderná liečba bude odteraz dostupná na špecializovanom pracovisku v Nitre. Na preplácaní úkonov sa už s pracoviskom dohodla VšZP, ktorá tak umožnila liečbu svojho prvého poistenca. Hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová dodáva, že aj oni svojim poistencom preplatia novú liečbu a Matej Štepiansky z poisťovne Dôvera uviedol, že rovnako komunikujú o možnej spolupráci.

A čím je nová liečba pomocou lutécia, ktorá bola až doposiaľ dostupná len v zahraničí, taká výnimočná? Ide totiž o cielenú terapiu, ktorá ničí nádory a metastázy, no na rozdiel od štandardnej chemoterapie má len malé nežiadúce účinky na okolitých tkanivách. “Pomocou cielených PET/CT vyšetrení s peptidmi lekári vidia, či liečba zabrala alebo v nej treba ešte pokračovať. Preto je čas ožarovania pacienta spravidla kratší a celá liečba omnoho šetrnejšia,” prezrádza lekárka Iveta Schererová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: Facebook/Všeobecná zdravotná poisťovňa