Jana Kirschner má na konte desiatky úspešných hitov, pričom 25 rokov od vydania svojho prvého albumu prichádza s nečakanou novinkou. Tú dokonca predstavila ešte v júni tohto roka, pričom aktuálne k nej vychádza aj animovaná podoba a limitovaný merchandise.

43-ročná speváčka Jana Kirschner len prednedávno prekvapila svojich fanúšikov jedinečným počinom, ktorým si okrem iných získava aj najmladšiu generáciu poslucháčov. Hudobníčka sa totiž zamerala na skladby pre najmenších, pričom vydala špeciálny album Pesničky pre Jonatána s podtitulom Slovenské ľudové pesničky. Všetky aranžmány vznikli s cieľom vytvoriť akustiku jednej miestnosti a koncertnú atmosféru priamo u poslucháča doma. Ale kto je to ten Jonatán?

„Jonatán je naozajstný malý chlapec, ktorý žije s rodičmi vo veľkom dome na kopci. Má dva roky, veľa rozpráva, nerád spí, jazdí na malom bicykli a svet okolo sa mu zdá neuveriteľne zaujímavý. Jonatán je synom mojej kamarátky Lindy, ktorá sa mi raz zdôverila, že už skutočne nevie, kde hľadať pesničky na to, aby Jonatán zaspal. Vtedy som z jej slov zacítila takú tú frustráciu matky a rodiča, ktorý naozaj potrebuje pomôcť a povedala som jej – ja ti niečo nahrám,“ prezradila Jana Kirschner.

Prvú skladbu, ktorú speváčka nahrala a poslala svojej blízkej kamarátke, bola pieseň Kukulienka, kde si bola. O týždeň na to jej poslala ďalší song, tentokrát Prší, prší len sa leje. Obe skladby mali u malého Jonatána a jeho rodičov veľký úspech. „Obidve piesne som nahrala spontánne a rýchlo na telefón. Nepozerala som sa na to, ako ich kto spieval predo mnou, alebo ako by sa mali spievať. Zobrala som do rúk gitaru a vymyslela úplne jednoduchý aranž, v ktorom som Linde piesne následne poslala. Po Jonatánovej radosti ma nielen jeho rodičia začali presviedčať, aby som nahrala celý album. Keďže mám ľudové pesničky veľmi rada a svojim deťom doma často spievam, súhlasila som a pustila sa do práce,” dodáva Jana, ktorá do projektu zavolala ďalších hudobníkov, pričom vytvorili nový koncept pre deti.

Celý album je vymyslený tak, že je zámerne nahratý veľmi jednoducho – neopiera sa o  žiadne tradičné aranžmány, nesúťaží so žiadnymi ľudovými skupinami ani s ľudovými
aranžmánmi, ktoré tu už boli predtým. Jana Kirschner si s kapelou vytvorila svoj vlastný zvuk. „Chceli sme nahrať tie pesničky tak, ako ich hráme my svojim deťom. To znamená, že bez akéhokoľvek váhania sme s kapelou za deň a pol nahrali celý album. Zároveň sme sa rozhodli, že tam doplníme ešte tzv. „field recordings“ – to sú nahrávky, ktoré môžete počuť medzi pesničkami. Celý album je vlastne jeden kontinuálny príbeh, ktorý začína ranným lesom a končí pri ohni. Je to určitý koncept dňa, počas ktorého môže dieťa album kedykoľvek počúvať,“ doplnila Jana Kirschner. Okrem hudobného nosiča je súčasťou balenia aj papierová hra Nebo-peklo. O animovaný videoklip sa postarala Tereza Rudavská so svojim teamom, kým merchandise predstaví speváčka 15. decembra v Urban Markete v Bratislave.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: IG/janakirschner_official, FB/FÍHA Tralala, Miro Jaroš