Brífing Mareka Krajčího po rokovaní vlády priniesol zásadné zmeny aj v termínoch a podmienkach, za akých sa budú aktuálne opatrenia sprísňovať alebo uvoľnovať. Kým sprísnenie príde do platnosti vždy týždeň po vyhlásení zhoršeného stavu, na uvoľnovanie sa bude čakať nie jeden, ale rovno dva!

O tomto „zlepšováku“ informoval minister zdravotníctva, pričom nové dáta budú rezortom zverejňované po novom nie v piatky, ale v utorky. „Pokiaľ sa zmení situácia v jednotlivých regiónoch, tak keď sa zmení k horšiemu, tak tieto údaje budú platné od pondelka budúceho týždňa. Pokiaľ by bol trend k lepšiemu, tak budúci týždeň v utorok ešte musí byť potvrdený tak, aby ten zlepšujúci trend bol potvrdený potom až ten ďalší pondelok, teda v pondelok o dva týždne, pokiaľ sa prvýkrát tento trend zachytí,“ vysvetľuje minister zdravotníctva.

Krajčí zároveň hovorí, že mnohí epidemiológovia označujú nový typ koronavírusu za ďalšiu epidémiu. Zároveň avizuje, že čím uvoľnenejšie budú opatrenia, tým bude vyššia prevaha práve tejto novej mutácie Covidu.

Situácia je vážna najmä v Bratislave. Napriek zákazu vychádzania a prísnym obmedzeniam sa zvýšilo aj efektívne reprodukčné číslo šírenia koronavírusu. Karanténa sa z pôvodných desiatich dní predlžuje na 14-dňovú izoláciu aj pre tých, ktorí prišli zo zahraničia, ale i pre tých, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovaným človekom. Kým v pôvodnom uznesení bolo možné podstúpiť test po piatich dňoch karantény, momentálne je táto možnosť posunutá na ôsmy deň izolácie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto | Video: YT/HNtelevízia