Nový koronavírus vznikol mutáciou ochorenia SARS, pričom patrí medzi respiračné ochorenia, o ktorých lekári vedia zatiaľ len veľmi málo. Stále nie je presne definované, aké následky má vírus pre detských pacientov a ich organizmus.

V zahraničí zaznamenali lekári u detí vzácnu zápalovú chorobu. Objavili sa tak obavy, či neexistuje spojenie medzi COVID-19 a ochorením, ktoré sa podobá na syndróm toxického šoku alebo Kawasakiho chorobu.

U detí do piatich rokov totiž dochádza k zápalom ciev a srdca, bolestiam žalúdka, zvracaniu a hnačkám, pričom predtým malí pacienti netrpeli žiadnymi zdravotnými problémami. Imunitný systém je tak napadnutý infekciou, ktorá sa prejavuje podobnými príznakmi ako nakazenie koronavírusom.

Väčšina detí však mala negatívny test na respiračné ochorenie, no aj napriek tomu potrebujú intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Veľká Británia v posledných dňoch eviduje neznámy zápal u dvadsiatich detí, pričom sa rovnaká choroba potvrdila už aj v Taliansku a Španielsku.

Momentálne sa vedci zaoberajú spojitosťou dvoch vážnych diagnóz, no európski experti vyzývajú detských lekárov, aby zareagovali včas a nebrali príznaky na ľahkú váhu. Prichádza však k rozporu, keďže britský pediater je presvedčený, že zápal u detí môže vyvolať úplne iný patogén. Mnohí odborníci tak netrpezlivo čakajú na prvé výsledky výskumov týkajúcich sa dvoch rôznych ochorení.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dailymail.co.uk  |  Foto: Pixabay, Twitter