Lekári už nemohli predpisovať lieky od špecialistov: Všetko je INAK!

Dátum:

Pred pár týždňami vošla do platnosti novela zákona o lieku s novými pravidlami pre predpisovanie medikamentov. Bola by to veľká zmena pre lekárov i pacientov. Niet sa čo diviť, že sa objavili aj prvé problémy v spojení so zmenou predpisovania liekov, v dôsledku čoho ministerstvo zdravotníctva pozmenilo nariadenie.

Ministerstvo zdravotníctva pred šiestimi týždňami vydalo rozhodnutie, podľa ktorého už nemôžu obvodní lekári predpisovať lieky od špecialistov. Proti novým pravidlám sa postavila väčšina lekárskych organizácií, všetky odborné spoločnosti i samotní pacienti.

Na tak rozsiahlu zmenu totiž nebol pripravený ani systém eZdravie. ,,Ministerstvu bolo doručené veľké množstvo podnetov apelujúcich na nepripravenosť ambulantného sektora, ako aj ústavného sektora na novú právnu úpravu. Nezanedbateľnú časť tvorili aj podnety prichádzajúce priamo od pacientov,“ vysvetlilo ministerstvo na oficiálnej stránke.

Rezort zdravotníctva sa preto rozhodol o úpravu tzv. delegovanej preskripcie, ktorá bude platiť do skončenia mimoriadnej situácie, ktorá bola na Slovensku vyhlásená kvôli epidémii koronavírusu. Všeobecní lekári tak môžu predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny na základe odporúčania špecialistu, ktoré musí byť vydané pred 1. januárom 2022 po dobu jedného roka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Twiinska s mladým hercom krstili dcérku: Záber šťastnej rodinky!

Sesterské duo Twiins doslova vyrastalo pred očami fanúšikov, pričom...

Slovenská partnerka hviezdy Skrytej vášne ukázala bruško v plnej kráse!

Je tomu už takmer dvadsať rokov, čo diváčky telenovely...

Tragédia v Trenčíne: Pri požiari vyskočila zo 7. poschodia jedna osoba!

Aktuálny víkend sa začal v Trenčianskom kraji viac ako...

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...