Bayer Leverkusen patrí ostatné desaťročia medzi popredné nemecké kluby. V Bundeslige je nepretržite od sezóny 1979-80 a za ostatných štyridsať sezón len štyrikrát skončil horší ako deviaty. Teraz ukončil hegemóniu Bayernu.

Leverkusen celkom zaslúžene slávi titul už päť kôl pred koncom, veď stále neprehral a po 29 dueloch má až 25 víťazstiev, štyrikrát remizoval. Má druhý najefektívnejší útok (viac gólov dal Bayern), menej gólov nedostal nik. Svoj titul spečatil drvivým víťazstvom 5:0 nad Brémami.

Klub, ktorého dres oblieka viacero šikovných mladších hráčov, ktorých dopĺňajú skúsenejšie postavy, pod vedením Xabiho Alonsa pôsobí doslova nezastaviteľne. Okrem predčasného titulu je aj vo finále nemeckého pohára a má našliapnuté do semifinále Európskej ligy.

Mnohých to možno prekvapí, no tento klub, ktorý je dlhodobo považovaný za celok z užšej špičky nemeckého futbalu, ešte doposiaľ nezískal ani jeden ligový titul. Až päťkrát skončil druhý, šesťkrát tretí, v dvadsiatich troch prípadoch obsadil priečku v elitnej päťke. Titul sa mu ale vyhýbal, keďže zvyčajne končil sezónu len na cca 60 bodoch, doterajším maximom bolo preň 73 bodov zo sezóny 1999-2000, vtedy získal titul tradične Bayern Mníchov, no len o skóre. Raz bol aj vo finále Ligy majstrov.

Každopádne, fenomenálna vizitka Leverkusenu si pýta zápis do histórie a ten stále môže prísť. Úchvatných 79 bodov po 29. kole znamená, že sa môže otriasť v základoch rekord Bayernu Mníchov zo sezóny 2012-13, keď mal bilanciou 29-4-1, a teda, získal 91 bodov. Na dorovnanie potrebuje Leverkusen získať 12 bodov, teda vyhrať štyri zápasy.

Len dodáme, že predošlých jedenásť ročníkov vyhral Bayern Mníchov, pred ním slávil dva tituly Dortmund pod vedením Jurgena Kloppa.

Zdroj: Transfermarkt, Hitky | Foto: IG/bayer04fussball