Tesne pred Štedrým dňom celý svet obletela úžasná spáva o novom lieku proti ochoreniu COVID-19, ktorého klinické testovanie dopadlo nad očakávania. Zo ,,zázračného“ liečiva však nie sú nadšení slovenskí odborníci.

Izraelská spoločnosť Amorphical predstavila liek s názvom Amor-18, ktorý má 100 %-nú účinnosť. Klinického testovania sa zúčastnilo 18 pacientov so stredným alebo ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, pričom sa po pár dňoch zotavili a boli prepustení domov. Druhú skupinu tvorilo 19 ľudí, ktorí však dostávali placebo. Šesť z nich skončilo na JIS-ke a dvaja z nich napokon zomreli.

Lekári z covid oddelenia v Izraeli tak neskrývajú nadšenie. ,,Liek, ktorý sme vyvinuli, je protizápalový, bezpečný, účinný a ľahko sa používa,“ povedal na tlačovej konferencií generálny riaditeľ zahraničnej spoločnosti Yossi Ben. Liek sa má podávať inhalačne.

Infektológ Peter Sabaka je však k výsledkom nového liečiva skeptický. „Výsledky izraelskej štúdie sú len predbežné. Ide o druhú fázu klinického skúšania. Liek musí najskôr prejsť treťou fázou klinického skúšania a jeho účinnosť musí byť porovnávaná oproti placebu, kým sa definitívne potvrdí, že ozaj funguje. To zrejme ešte pár mesiacov potrvá,“ povedal pre plusku.sk, pričom sa s rovnakým názorom stotožňuje aj virológ Boris Klempa. Podľa jeho slov nám Amor-18 vo vlne delta ani v prichádzajúcej omikron vlne nepomôže.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/MZ SR, Twitter