Vojna na Ukrajine naďalej pokračuje, pričom sa ruské vojská snažia obsadiť už niekoľko dní Kyjev. Desivé informácie spoza hraníc vyvolávajú v Slovákoch obrovský smútok, strach i hnev. Mnohí sa obávajú, že ruská invázia sa čoskoro presunie aj naše územie. Je to naozaj tak?

Konflikt u našich susedov spôsobuje u Slovákov veľké obavy. Mnohí si nakupujú trvanlivé potraviny, lieky, balíčky prvej pomoci a snažia sa nájsť bezpečné miesto na úkryt, ak to bude nutné. Minister obrany však chce upokojiť národ vyhlásením, že našincom žiadny vojnový útok nehrozí. ,,Nemyslím si, že je to v tomto momente potrebné. Rovnako ako nie je potrebné, aby si ľudia hromadne nakupovali jódové tablety. Slováci by mali dôverovať svojej vláde,“ povedal politik v rozhovore pre plusku.sk.

Jaroslav Naď zároveň upozornil, že ak by sa k niečomu schyľovalo, ľudia budú vopred varovaní. Nateraz majú normálne žiť svoje životy a snažiť sa pomáhať Ukrajine, ak môžu. Šéf rezortu obrany uviedol, že naša armáda ešte nepovolávala ani len záložníkov. V absolútne krajnej možnosti by museli narukovať slovenskí muži vo veku od 19 do 55 rokov, pričom ide o približne milión potenciálnych vojakov.

Člen strany OĽaNO uviedol, že by došlo rovnako ako na Ukrajine k skrátenému základnému vojenskému výcviku, keďže na Slovensku už nemáme povinnú vojenskú službu. Naď sa však zamýšľa aj nad vzdelávaním obyvateľstva v oblasti obrany a bezpečnosti. ,,Na branné výcviky či nácvik založenia masky civilnej obrany si spomínam aj ja. A hoci ako deti sme sa tešili hlavne z toho, že máme v škole voľno, skutočne to malo opodstatnenie,“ dodal rodák z Nitry.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Twitter