Každý šofér musí disponovať platným vodičským preukazom, ktorý má pri sebe počas šoférovania a na výzvu policajta ho musí predložiť na kontrolu. Nedávno však došlo k zmenám, ktoré nepotešia mnohých vodičov, keďže si budú musieť vymeniť doklad, ak nechcú dostať pokutu.

V minulosti sa bežne vydávali vodičské preukazy, ktoré mali na doklade iba dátum vydania. Éra vodičských preukazov s neobmedzenou platnosťou však oficiálne končí. Doklady, ktoré boli vydávané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, pričom sú zaliate do fólie, majú platnosť do 31. decembra 2023.

Momentálne je na Slovensku šesť rôznych druhov kartičiek, ktoré sa vydávali v iných časových obdobiach. Výrazná zmena sa bude o pár rokov týkať aj ,,vodičákov“ od 1. mája 2004 do 18. januára 2013. Ich platnosť je najnovšie stanovená do 31. decembra 2032.

Dôvodom zmien je európska legislatíva, konkrétne smernica o vodičských preukazoch, podľa ktorej je nutné zosúladenie pravidiel v rámci krajín EÚ. Vodičské oprávnenie pre skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D alebo D+E sa stále bude vydávať na dobu piatich rokov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Vodičák.sk, MV SR, Pixabay