Hovorí sa, že vek je len číslo. No nie vždy to platí. Trebárs, ak niekto spácha trestný čin, je rozdiel, či mal v daný deň menej alebo viac ako 18 rokov. Avšak tento článok nebude o trestnej činnosti.
Čo znamená mať 30 rokov? No, vlastne to nemusí znamenať nič. Každý človek je iný, má iné priority, svoj život žije inak. No dalo by sa povedať, že práve 30. narodeniny sú aj odborníkmi často považované za akýsi zlomový okamžik. Prečo?
Prvých desať rokov života je človek odkázaný na rodičov a príbuzných (prípadne na vychovávateľov/vychovávateľky z detských domovov). Ďalších desať rokov života je charakterizovaných pubertou, druhým stupňom základnej školy, strednou školou, prvými prvými brigádami, prvými láskami, no možno aj doba, kedy si nájdeme prvých „priateľov na celý život“ a začleňujeme sa do partií.
Tretie desaťročie je ale špecifické. Niekto ho strávi z veľkej časti na vysokej škole, niekto už pracuje, niekto vo veľkom poznáva a cestuje, niekto sa už stihne vydať na tzv. zlé chodníčky. Každopádne obdobie medzi 20. a 30. rokom je turbuletné aj v tom, že práve v ňom si väčšina ľudí nájde životného partnera, osamostatní sa, nájde si trvalé zamestnanie, mnohí sa v ňom stanú rodičmi.
5 SKUTOČNOSTÍ
Každopádne práve krátko po tridsiatke by si človek už mal bez ohľadu na to, aký bol jeho dovtedajší život turbulentný, uvedomiť nasledovných päť skutočností.
Vedieť povedať „nie“
Nedá sa vyhovieť všetkým. A ani nie je celkom dobré byť sebec. Ale ako 30-ročný by mal byť človek už zrelý a vyspelý na to, aby vedel povedať „nie“, ak to tak cíti. Nemusíte ostať každý deň po práci o nejakú hodinu navyše, nemusíte navštíviť niekoho z rodiny, keď ho proste oprávnene nemáte radi, nemusíte ísť nutne pomáhať niekomu, kto vás využíva.