Kto vlastní auto, mal by vedieť aj to, kedy je potrebné mať prezuté zimné pneumatiky. A taktiež, kedy je to vhodné. Našťastie, a zároveň žiaľ, je to po rozličných štátoch Európy individuálne. A ak vás zaujíma, kedy a kde môžete dostať pokutu, nasledovné riadky budú pre vás podstatné.

Čoskoro tu budeme mať november a s ním aj blížiace sa zimné počasie. Môžete hneď 1. novembra dostať u nás pokutu, ak vás zastavia policajti a zistia, že máte letné pneumatiky (prípadne celoročné alebo zimné, no ich dezén nemá hrúbku aspoň 4 milimetre)? Dobrá správa pre vašu peňaženku je tá, že nemôžete, ak je “dobré počasie”.

Na Slovensku povinné zimné pneumatiky nie sú, ale pokiaľ je na ceste sneh, súvislá vrstva ľadu alebo hrozí nebezpečenstvo poľadovice, musíte mať zimné pneumatiky obuté, a to od novembra do marca.

Každopádne, niekedy nie je vhodné rozmýšľať len nad pokutami, ale je dobré myslieť hlavne na svoje bezpečie a zdravie, a preto sa v tomto zimnom období odporúča ich mať. Samozrejme, v určitých úsekoch (hlavne vo vyšších nadmorských výškach) sú úseky, kde je povinnosť mať zimné pneumatiky a bolo by vysloveným riskom ísť napríklad do Tatier v decembri na letných “gumách” len preto, že má byť +5°C a vy máte pocit, že vás a aj ďalších účastníkov cestnej premávky vaše letné pneumatiky ochránia.

Nie všetci ale jazdia len po Slovensku, veď nákupy v Poľsku, Maďarsku, výlety do Česka, Rakúska alebo ďalších krajín sa stávajú už bežné. Ako teda znejú podmienky v ostatných krajín?

V Rakúsku je to jednoduché, zimné pneumatiky sú  viac-menej povinné. Konkrétne od 1. novembra do 15. apríla, ak je nasnežené, alebo sú cesty pokryté ľadom alebo aj ak len prší či mrholí. Takže do Rakúska rozhodne neodporúčame skúsiť ísť vo februári na výlet na zimných gumách, lebo aj pár kvapiek stačí na to, aby ste boli o desiatky eur ľahší.

V Česku je to rovnako ako u nás, a teda, ak sneží, mrzne alebo hrozí poľadovica, od novembra do marca sa bez zimných pneu nezaobídete.

V Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú, ale musíte so sebou mať snehové reťaze pre prípad, že sa zhorší počasie, teda zase musíte myslieť celú zimu na to, že sneženie či mráz môžu prísť.

Na Ukrajine, v Poľsku, Taliansku, Francúzsku či Švajčiarsku taktiež zimné pneumatiky na počudovanie povinné nie sú, aspoň teda nie celoplošne. Na niektorých cestách však povinné v zimných mesiacoch od novembra do marca či apríla sú, preto netreba zbytočne pokúšať šťastie, keďže nikdy neviete, ako sa zmení počasie, obzvlášť, ak sa chystáte do vyšších oblastí. Podobná situácia je aj v Slovinsku, Srbsku, Rusku či Chorvátsku, niekde je v povinnej výbave dokonca i lopata či snehové reťaze.

Čo sa týka Litvy, Lotyšska, Estónska, Bieloruska, Fínska, Švédska či Nórska, tam v zime zimné pneumatiky povinné sú, no to vzhľadom na chladnejšie podnebie azda netreba ani len písať.

ko

Zdroj: ČSOB pojišťovna.cz | Foto: Pixabay