Na Slovensku je momentálne potvrdených sedem prípadov koronavírusu, no zdá sa, že chorých pacientov bude pribúdať. Našinci by tak mali ostávať opatrní, ak pocítia príznaky, ktoré môžu znamenať nákazu rýchlo šíriacim sa vírusom. Práve z hľadiska bezpečnosti je preto nepochopiteľné, ako sa zachoval rodič, pre ktorého by zdravie vlastného dieťaťa malo byť prioritou.

Je to iba pár dní, čo Ministerstvo zdravotníctva posielalo textové správy Slovákom, kde ich vyslovene žiada, aby nenavštevovali lekára pri podozrení na koronavírus a zvolili si iný postup. Zdá sa však, že v prípade istých rodičov boli všetky rady zbytočné, nakoľko detský lekár Peter V., a zároveň predseda Lekárskeho odborového združenia z Nitry, sa podelil so svojou skúsenosťou z ambulancie.

V úvode príspevku priznal, že je veľmi nahnevaný z udalosti, ktorá ho doslova šokovala. ,,Rodič (matka) prišiel s dieťaťom v horúčkach na vyšetrenie na pohotovosť. Sedeli v čakárni. Zavolal som ich dnu. Hovorí, že dieťa má štyri dni bolesti xy častí, ale funguje. Pýtam sa: ,Ak má štyri dni také závažné ťažkosti, prečo ste prišli teraz o polnoci?’ Nič. Pýtam sa: ,U obvodnej lekárky ste boli?’ Nič. Vyšetrujem dieťa a pýtam sa: ,Cestovali ste?’ Ticho. Uprene sa zahľadím na rodiča. ,No áno, lyžovať,’ odpovie. ,Neboli ste v Taliansku?’ zisťujem. ,Boli,’ potichu povie rodič. ,A prečo ste to nepovedali hneď? Ohrozujete mňa a sestru a našich pacientov, naše rodiny. Prepáčte, kedy ste sa vrátili?’ nahnevane sa pýtam. ,Pred 14 dňami,’ znie odpoveď,“ detailne opísal konverzáciu v ambulancií pediater.  

Lekár okamžite volá na infekčné oddelenie, pričom mu špecialista oznámi, že práve túto ženu v rovnaký deň prepustili z nemocnice, kde bola pre podozrenie z nákazy koronavírusom. Jej výsledky však boli negatívne. Testy dieťaťu sa však nerobili. Okamžite ho tak poslal na vyšetrenie. Službukonajúcemu doktorovi aj sestre však bola nariadená domáca karanténa, pričom bude nutné počkať na výsledky testov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Peter V.  |  Foto: Pixabay