Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger, ako aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa pred chvíľou postavili pred novinárov na utorkovej tlačovej besede. Občanov zrejme poteší uvoľňovanie opatrení a postupné otváranie viacerých prevádzok. Naďalej však varujú pred poľavením v disciplíne.

Vláda na utorkovej tlačovej besede konečne potvrdila to, na čo obyvatelia čakajú už dlhé mesiace. Od pondelka má na území Slovenska platiť uvoľňovanie opatrení a postupné otvorenie viacerých prevádzok. „Posledné týždne boli veľmi dobré a darilo sa nám pandémii zasadzovať údery. Dovoľte mi, aby som vám, občanom, poďakoval, lebo ste zodpovední. Reprodukčné číslo ale začalo opäť rásť,“ upozornil Heger a napriek výbornej správe varuje, že v nemocniciach stále leží vyše 2 000 ľudí.

„Chcem vás poprosiť, aj keď je počasie dobré, buďme zodpovední… Najbližšie dni dáta ukážu, ako sa nám darilo cez Veľkú noc,“ dodáva. Pred mikrofón sa postavil aj Igor Matovič, ktorý priblížil, že od pondelka dôjde k otvoreniu obchodov a služieb (1 osoba na 15 m2), umožní sa voľný pohyb v prírode, otvoria sa knižnice, kostoly, múzeá, ZOO, botanické záhrady a športy budú povolené v počte 6 osôb. Otvoriť sa majú aj hotely a penzióny, ale zatiaľ bez reštaurácií, no všade bude potrebné preukazovať sa platným negatívnym testom.

„Ak od pondelka neunesieme uvoľnenie opatrení, tak budeme tam, kde sme posledné mesiace boli,“ upozorňuje Matovič so slovami, že uvoľňovanie bude prebiehať na základe Covid automatu. Napokon šéf inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík dodal, že v súčasnosti je zaočkovaných takmer 20 percent ľudí nad 18 rokov, pričom od 26. apríla by už mohli platiť pravidlá červenej fázy. Do konca mesiaca by pritom malo do krajiny doraziť približne 300-tisíc dávok vakcín. „Musíme byť však naďalej nesmierne zodpovední,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: YT/HNtelevízia