Po napínavých dňoch, v ktorých sa rozhodovalo o tom, či vznikne koalícia z troch alebo štyroch strán, prišli konečne nové správy. Štvorlístok sa dokonca dohodol aj na prvých štyroch výrazných zmenách!

Nová štvorkoalícia strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodla po dňoch premýšľania a rokovaní na vzájomnej spolupráci. Lídri niekdajších opozičných strán si sadli za okrúhly stôl, kde sa už dohodli aj na prvých 4 obrovských zmenách, ktoré chcú uskutočniť.

  • Každý výdavok ktoréhokoľvek ministerstva či štátneho podniku nad milión eur prejde najprv kontrolou Útvaru hodnoty za peniaze: „Až keď povie, že to je výdavok, ktorý sa nám oplatí, bude môcť byť táto investícia realizovaná,“ uviedol Matovič.
  • Transparentné vládnutie: čo nie je tajné, bude verejné: „Aby sa nestávalo, že sú zverejnené zmluvy, ale nie dôležité prílohy. Informácie tiež musia byť zhromaždené na jedno webovom sídle, aby ktokoľvek mohol tam nájsť, čo hľadá,“ dodáva.
  • Väčšie kontrolné právomoci pre opozíciu, ktoré navrhol Kollár. Namiesto väčšiny pri návrhu poslaneckého prieskumu by tak stačila tretina z výboru.
  • Matovič navrhuje aj fond na podporu investigatívnych novinárov, hoci mnohí novinári sa tomuto kroku bránia.

Poslanci SaS chcú navyše od pondelka zriadiť pracovnú skupinu, ktorá pripraví balíček na zlepšenie podnikateľského prostredia. A aj keď sa viacerí voliči Smeru-SD či Kotlebovcov obávali, že opozícia po nástupe k moci zruší všetky sociálne opatrenia, opak je pravdou: „Nebudeme rušiť sociálne výhody, ktoré boli zavedené,“ uviedol Kollár s tým, že ich vláda sa bude zaoberať aj problémami podnikateľov, no prvoradé ostanú problémy bežných ľudí.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti