Už zopár dní nad Slovenskom visí otáznik ohľadom ďalšieho celoplošného testovania občanov, ktoré rozdeľuje nielen politickú scénu, ale doslova celú krajinu na dva tábory. Len pred okamihom vystúpil pred občanov premiér Igor Matovič, pričom priblížil kroky, ku ktorým dôjde už v najbližšom období.

Premiér avizoval, že práve 17. januára bolo schválené uznesenie, ktoré podporili všetci poslanci okrem ministerky Veroniky Remišovej. Ako uviedol, aktuálny lockdown síce prináša svoje prvé výsledky, avšak výhradne tento spôsob znižovania počtu nakazených by mohol trvať príliš dlhé obdobie.

„Neurobiť niečo navyše, ak môžme, nepridať ruku k dielu, nezomknúť sily a spoliehať sa, že však to nejak klesá a ignorovať to, že zdravotníci v nemocniciach idú z posledných síl, že nám začnú krachovať firmy, a hlavne tie reštaurácie, posilňovne a rôzne prevádzky, ktoré sú dnes zatvorené, ktoré nemôžu byť otvorené, popritom dnes v podstate sú zatvorené všetky ostatné obchody, a prizerať sa tomu, ako nám deti, bohužiaľ, hlúpnu, lebo jednoducho online vyučovanie nie je rovnako kvalitné, ako keď dieťa môže byť v škole prítomné spolu s jeho učiteľom by bolo trestuhodné,“ uviedol premiér v úvode svojho prejavu.

Matovič následne oznámil, že vláda schválila kombináciu lockdownu s masívnou formou testovania pod názvom celoslovenský skríning, a teda prezistenie stavu každého jedného regiónu/okresu v rámci krajiny. Následne bude preverované dané územie dovtedy, kým sa nedostane zdravotný stav občanov pod kontrolu.

Vláda mieni predmetným výrazne znížiť počet úmrtí a nápor na nemocnice, minimalizovať počet chorých skôr, ako sa agresívna britská mutácia vírusu stane dominantnou či vrátiť deti do škôl. Samozrejmosťou je minimalizovanie ekonomických strát a pomoc jednotlivým okresom.

Testovanie začína už ZAJTRA!

Po dlhodobom rokovaní sa vláda napokon dohodla, že kontinuálny skríning pod názvom Zachráňme spolu životy sa začne už zajtra, pričom bude trvať do 26. januára. Kým do 7. februára platí zákaz vychádzania, od 27. januára sa budete musieť pri vstupe do zamestnania či pri návšteve prírody (od 15 do 65 rokov) preukázať negatívnym antigénovým alebo RT-PCR testom na koronavírus.

O dva dni neskôr, a teda 29. januára, bude celá krajina prerozdelená na 36 lepších a 37 horších okresov. V tých, kde budú výsledky výrazne negatívnejšie, sa bude testovanie opakovať a od 3. februára sa tu budú občania opäť musieť preukazovať negatívnym testom do 7. februára. Okresy s pozitívnejšími výsledkami sa od 3. februára vrátia do momentálneho stavu bez nutnosti preukazovať sa testom, avšak zákaz vychádzania bude platiť aj naďalej. Ak bude skríning úspešný, Marek Krajčí predpokladá, že dôjde k pozitívnym úpravám bezpečnostných opatrení už v začiatkom februára.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TK | Video: YT/HNonline