Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali protivzdušný systém S 300, padajú úvahy o zaslaní húfnic Zuzana, o ktoré požiadal prezident Zelenskyj. V hre sú teoreticky aj stíhačky MiG-29, no na tie zatiaľ požiadavka neprišla, a preto nie sú témou aktuálnej diskusie.

Minister obrany Jaroslav Naď ale po utorkovom rokovaní vlády uviedol, že zahraničné ozbrojené sily doplnia kapacity Ozbrojených síl na Slovensku. Vojaci členských štátov NATO by tak mali prispieť k zastrašeniu agresora pred prípadným útokom. Na Slovensko by mohlo spolu prísť ďalších 900 vojakov.

Celkovo by malo v rámci bojovej skupiny Aliancie u nás pôsobiť do 3 000 vojakov. Vláda v utorok návrh na zvýšenie mandátového počtu schválila, čaká sa však ešte na odobrenie Národnej rady SR. Konkrétne by malo prísť o 100 viac českých vojakov, o 500 viac nemeckých vojakov, 200 z USA a 100 zo Slovinska.

Minister za OĽaNO tiež objasnil, aký je účel navýšenia počtu vojakov. „Každá jednotka, ktorá má prísť na Slovensko, je viazaná na nejaký druh techniky, o ktorý sme požiadali,“ ozrejmil. Nemeckí, holandskí aj americkí vojaci budú u nás dôležití kvôli obsluhe batérií obranného systému Patriot.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: YT/HNtelevízia