„Dnes spúšťame systém, ktorý ľudom pomôže lepšie sa zorientovať v  aktuálnej situácii v doprave, ušetrí im čas a verím, že aj zvýši bezpečnosť,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek v priestoroch Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline pri spustení projektu aj pre verejnosť.

[sociallocker]Cestujúci sa na stránke www.odoprave.info alebo prostredníctvom aplikácie dozvedia nielen to, kde sú nehody alebo zdržania, ale pozrieť si môžu aj aktuálne počasie, meškania vlakov alebo pohyb vozidiel údržby. Vybudovanie NSDI (Národný systém dopravných informácií) si vyžiadalo investíciu 14,2 milióna eur a jeho ročná prevádzka bude stáť 1,5 milióna eur.

Podľa projektového manažéra NSDI Tomáša Mesároša systém ako taký fungoval už koncom roka 2015. Počas roka 2016 dochádzalo k zapájaniu zdrojov, ktoré poskytujú informácie do systému. Momentálne sa tu nachádza pracovisko dispečerov, pracovisko call centra, ktoré zabezpečuje spracovanie informácií a ich príjem. Pracovať v ňom bude zhruba 40 zamestnancov.

Minister upozornil, že systém je otvorený všetkým záujemcom o informácie. Dáta z neho môžu bezplatne využívať aj médiá alebo prevádzkovatelia súkromných navigačných služieb. Otázkou však zostáva, či sa investícia vo výške 14,2 milióna eur nemohla použiť aj inak, nakoľko na Slovensku sú dostupné webové stránky a aplikácie, kde sú takéto informácie dostupné.

Zdroj: mindop.sk, odoprave.info | Foto: odoprave.info
[/sociallocker]