Mnohé návrhy zákona vyvolávajú búrlivé diskusie nielen v parlamente, ale aj v spoločnosti. Paradoxne, zákon, ktorý čoskoro vstúpi do platnosti, si nezískal toľko pozornosti, no mnohým Slovákom môže spôsobiť vážne finančné problémy. Je preto dôležité, aby neváhali a začali konať!

Národná rada schválila 15. júna novelu, ktorá nadobudne účinnosť už od 1. januára 2023 s výnimkou ustanovení o spoločnej kontrole, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. januára 2024. Novela sa týka prenajímateľov nehnuteľností, ktorých čakajú veľké zmeny. Doteraz totiž informácie o príjme ľudí či firiem z digitálnych platforiem bolo možné získať iba priamym vyžiadaním.

Podľa nového zákona však musia všetky digitálne platformy automaticky poskytovať informácie o príjme svojich klientov daňovým úradom. Táto povinnosť sa zavádza na území celej Európskej únie. Majitelia či spoločnosti, ktoré prenajímajú byty alebo chaty cez Booking Alebo Airbnb, no aj šoféri pracujúci pre Uber či Bolt, sa už kontrole zo strany Finančnej správy nevyhnú.

Informačnú povinnosť budú mať aj webové portály, cez ktoré sa predáva rôzny tovar, služby alebo sa prenajímaj autá, bicykle a iné dopravné prostriedky. Schválený zákon sa týka aj tzv. cezhraničných daňových auditov dvoch či viacerých krajín. „Ak napríklad Slovák vlastní a prenajíma apartmán v rakúskom lyžiarskom stredisku a rakúsky daňový úrad má podozrenie na nekorektne odvedenú daň, požiada slovenské orgány o cezhraničnú daňovú kontrolu. Týmto spôsobom sa budú môcť obaja národní správcovia dane pozrieť na jeho príjmy,“ vysvetlila daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Szimonetta Rumanová pre plusku.sk.

V prípade, ak danú nehnuteľnosť prenajíma živnostník či firmy so stále aktívnym IČO, nie je nutné sa už registrovať na daňovom úrade. Všetci ostatní však túto povinnosť majú, pričom sa musia zaregistrovať do mesiaca, odkedy začali prenajímať svoju nehnuteľnosť. Ak nedôjde k registrácii či priznaniu príjmu z prenájmu, hrozia vysoké pokuty v hodnote od 60 až do 20-tisíc eur.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/NR SR, Finančná Správa, Pixabay