Za volant si na Slovensku ako v jednej z mála krajín Európskej únie nemožno legálne sadnúť s alkoholom v krvi. Ako je to ale s jazdou na bicykli?

Vzhľadom k tomu, že cyklistu zastaví policajná hliadka na dychovú skúšku s oveľa nižšou pravdepodobnosťou ako vodiča, práve bicykel je veľmi obľúbeným dopravných prostriedkom, ktorí (aj) Slováci radi využijú, ak vedia, že si niekde “idú vypiť”.

Je to ale niečo, čím porušujete zákon? Odpoveď je dvojaká – áno aj nie.

Na základe platnej legislatívy SR totižto môže človek na bicykli (teda cyklista) mať v prípade, ak je v obci alebo na cestičke pre cyklistov, mať v krvi do 0,5 promile alkoholu. Mimo obce na cestných komunikáciach určených predovšetkým pre motorové vozidlá je tolerancia nulová.

A pokuty za prekročenie limitu nie sú práve nízke, výška pokuty za alkohol na bicykli je stanovená až do výšky 800 eur, v blokovom alebo rozkaznom konaní do 650 eur.

Každopádne, pokuta za alkohol nie je zďaleka jediná, ktorú ako cyklisti môžete dostať. Do 50 eur “na mieste” a do 100 eur v správnom konaní možno byť pokutovaný aj za porušenie povinnosti mať reflexné prvky alebo zvonček, nemať funkčné brzdy, svetlá, pneumatiky v dobrom stave a podobne.

Na záver ešte informácia o susednom Česku z vlastnej skúsenosti. V tejto krajine majú na rozdiel od Slovenska skutočne stovky kilometrov cyklociest a na každých pár kilometroch narazíte na “hospůdky”, kde sa zastaví nemalé percento cyklistov “na jedno chlazené”, no v skutočnosti je tolerancia alkoholu na bicykli v Česku úplne nulová.

Zdroj: Superpoistenie.sk | Foto: Depositphotos