Jednou z najmenej obľúbených činností ľudí (nielen) na Slovensku patrí vybavovanie náležitostí na úradoch. Často človek takmer ani nevie, na ktorý má s danou vecou ísť. Nehovoriac o obavách z toho, že tam bude sedieť nie práve príjemná osoba a vy osobne máte po neraz niekoľkohodinovom čakaní už pohnuté nervy.

Žiaľ, hoci je rok 2024 a internet dokáže používať na akej-takej úrovni drvivá väčšina Slovákov a jeho dostupnosť je takmer neobmedzená, stále prostredníctvom elektronického sveta možno vybaviť len malú časť “štátnych” záležitostí.

Trebárs, ak si chceme zažiadať o obyčajnú výmenu občianskeho či vodičského preukazu, musíme sa dostaviť na úrad dvakrát. Pri zažiadaní a pri vyzdvihnutí.

Avšak v takom postsovietskom Estónsku už s niektorými záležitosťami na úrad netreba ísť vôbec. Informoval o tom web Novinky.cz.

„O občiansky preukaz alebo pas si môžu ľudia v Estónsku požiadať ako osobne, tak aj on-line, čo je ten pohodlnejší a navyše lacnejší spôsob. Zhotovený dokument si následne môžu vyzdvihnúť na pobočke alebo v jednom zo 42 obchodov s potravinami,“ uviedla estónska úradníčka pre spomínaný web.

Druhý spomínaný postup, teda on-line, odporúča, pretože predajne sú otvorené aj cez víkendy a nachádza sa v blízkosti bydliska ľudí, čím je možné ušetriť veľa času a prípadne aj peňazí za dopravu.

Z webu estónskej Rady polície a pohraničnej stráže vyplýva, že napríklad cena za nový pas je v Estónsku pri osobnom podaní stanovená na 45 eur, pričom elektronicky stojí len 35 eur.

Fico, Kotleba či Čaputová na prvých občianskych: Čo na nich poviete?

Zdroj: Novinky.cz | Foto: Depositphotos