Je všeobecne známe, že človek po nakazení koronavírusom bojuje s vysokou horúčkou a suchým kašľom. Sú však aj príznaky, ktoré nemusia byť také očividné, no zároveň naznačujú, že ste mohli prekonať smrtiaci vírus bez vážnych problémov.

Imunita zohráva v boji s koronavírusom kľúčovú úlohu, keďže je schopná plnohodnotne sa brániť voči baktériám rôzneho druhu. Aj z tohto dôvodu mohli niektorí z nás prekonať COVID-19 bez toho, aby si to vôbec uvedomili. Existuje päť príznakov, ktoré môžu túto diagnózu potvrdiť.

Zápal spojiviek

Vírusové ochorenie môže spôsobiť zápal spojiviek kontaktom aerosólu so spojivkou. Prejavuje sa začervením očí, podráždením či pálením. Pri zhoršujúcom zápale sa môže hnis hromadiť pri mihalniciach, v dôsledku čoho oči slzia.

Bolesť brucha

Takmer polovica pacientov v Číne sa spočiatku sťažovala na bolesti brucha. Rovnaký jav zaznamenali aj v anglickom meste Worchester. Nakazených pacientov totiž netrápia dýchacie problémy, ale bolesti brucha. Podľa odborníkov má byť príčinnou vznikajúci zápal pľúc v spodných pľúcnych lalokoch.

Hnačka

Odborníci zrealizovali výskum v čínskom meste Wu-chan, ktoré sa považuje za epicentrum nákazy. 99 z 203 opýtaných pacientov uviedlo, že hnačka bola prvou z ťažkostí v súvislosti s ochorením COVID-19. Tráviace ťažkosti sa následne zhoršovali až do straty chuti do jedla.

Strata čuchu

Anosmia, inak povedané strata čuchu, sa preukázala u tretiny nakazených pacientov v Číne aj v Taliansku. Niektorí z nich dokonca nemali žiadne iné príznaky. Vo väčšine prípadov sa strata jedného zo zmyslov prejavila u mladých ľudí s dobrou obranyschopnosťou, ktorí môžu byť skrytými prenášačmi.

Únava

Únava je jedným z najčastejších príznakov COVID-19. Nejde však iba o jemný pocit únavy, ale extrémny druh vyčerpania. V tomto prípade má človek dokonca problém postaviť sa aj z postele.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aao.org, journals.lww.com, masslive.com, who.int, info.sk  |  Foto: Pixabay