Elon Musk je jedným z najznámejších miliardárov sveta a možno najväčší vizionár ostatných rokov. Pre iných je ale tak trošku bláznom. Každopádne, kto si môže povedať, že založí spoločnosť, ktorá umožňuje vesmírnu turistiku, vlastní jednu z najvýznamnejších sociálnych sietí sveta a je spoluzakladateľom svetoznámej automobilky?

Elon Musk áno. Avšak nie vždy je neomylný. Aktuálne začali kolovať internetom správy o tom, ako sa v roku 2011 “bavil” na účet vtedy mladej automobilky BYD spadajúcej pod spoločnosť BYD Auto Company Limited.

Táto čínska automobilová spoločnosť u nás rozhodne nie je tak známa ako trebárs Škoda, Toyota, Kia alebo BMW, no to neznamená, že nepatrí medzi svetovú špičku. Keď dostal Elon Musk koncom roka 2011 od agentúry Bloomberg v rozhovore otázku, prečo sa pri zmienke o značke BYD ako o potenciálnej konkurencii pre Teslu smeje, so zjavným sarkazmom sa moderátorky opýtal: „Videli ste tie ich autá?“ Jeho názor zastávala asi väčšina ľudí.

Ktorým automobilkám sa u nás najviac darí? Štyri sú suverénne!

Avšak, ako spomína aj web Topspeed.sk, azda najznámejší investor sveta Warren Buffett ešte v roku 2008, keď bola BYD v plienkach, kúpil takmer desatinu jej akcií. Veril, že vynaliezaví Číňania schopní neuveriteľných objavov a technologických vynálezov môžu byť jedného dňa úspešní.

A rok 2023 mu dal viac než len za pravdu. Medziročne sa podľa dostupných údajov predalo až 3,02 milióna vozidiel BYD. Kým čiastočne elektrifikovaných áut zhruba 1,4 milióna, čisto elektrických áut predala vraj až 1,6 milióna kusov. Za december 2023 predala cez 340 tisíc vozidiel. S viac ako tromi miliónmi predaných vozidiel sa dostala na 9. miesto celosvetovo, oproti roku 2022 to bol viac ako 60-percentný nárast a predpovede znejú, že o rok bude ešte vyššie. Mimochodom, výrazne tak v počte vozidiel, ktoré sa predali, prevýšila táto čínska značka aj Muskovu Teslu.

Zdroj: Topspeed | Foto: YT/Supercar Blondie, YT/Bloomberg Technology