Na COVID-19 zomiera čoraz viac mladých ľudí: Odborník vysvetlil dôvod!

Dátum:

Slovensko eviduje denne stovky nových nakazených i obetí ochorenia COVID-19. Podľa odborníkov sú najviac ohrozenými skupinami práve seniori a ľudia s vážnymi respiračnými ochoreniami. Najnovšie údaje však ukazujú, že smrtiacemu vírusu čoraz viac podľahnú mladší Slováci.

Kým v decembri minulého roka podľahlo koronavírusu 1 416 ľudí, v januári tohto roka už došlo k výraznému nárastu, keďže ťažký boj nezvládlo 1 863 pacientov. Analýza vekových kategórií obetí však ukázala, že zomierajú čoraz viac mladší Slováci. ,,Viac umierajú mladší. Medzi mužmi stúpol podiel obetí mladších ako 65 rokov z 19 % na 24 %. Medzi ženami je to z 9 % na 14 %,“ uviedol na sociálnej sieti uznávaný výskumník Martin Šuster.

Nárast nakazených mužov je tak vo veku do 55 rokov a najväčší počet žien, ktoré bojujú s ťažkým priebehom ochorenia, je vo veku medzi 45 až 49 rokom. Odborník však upozornil, že dôvodom nie je očkovanie seniorov, ktoré momentálne prebieha.

Šuster má podozrenie, že dôvodom je britská mutácia koronavírusu a preplnená kapacita slovenských nemocníc. ,,Odhadujeme, že podiel britskej mutácie sa počas januára zvýšil z asi 20 % na 73 %. Britská mutácia je infekčnejšia aj smrteľnejšia – a asi ešte viac pre mladých. Druhé podozrenie je na kapacity nemocníc – v decembri mali ešte viac priestoru venovať sa mladším a zachrániť ich, teraz už nie je čas na nikoho,“ vysvetlil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Martin Šuster  |  Foto: FB/Martin Šuster, Slovak Professionals Abroad Program at LEAF

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...