Slovensko eviduje denne stovky nových nakazených i obetí ochorenia COVID-19. Podľa odborníkov sú najviac ohrozenými skupinami práve seniori a ľudia s vážnymi respiračnými ochoreniami. Najnovšie údaje však ukazujú, že smrtiacemu vírusu čoraz viac podľahnú mladší Slováci.

Kým v decembri minulého roka podľahlo koronavírusu 1 416 ľudí, v januári tohto roka už došlo k výraznému nárastu, keďže ťažký boj nezvládlo 1 863 pacientov. Analýza vekových kategórií obetí však ukázala, že zomierajú čoraz viac mladší Slováci. ,,Viac umierajú mladší. Medzi mužmi stúpol podiel obetí mladších ako 65 rokov z 19 % na 24 %. Medzi ženami je to z 9 % na 14 %,“ uviedol na sociálnej sieti uznávaný výskumník Martin Šuster.

Nárast nakazených mužov je tak vo veku do 55 rokov a najväčší počet žien, ktoré bojujú s ťažkým priebehom ochorenia, je vo veku medzi 45 až 49 rokom. Odborník však upozornil, že dôvodom nie je očkovanie seniorov, ktoré momentálne prebieha.

Šuster má podozrenie, že dôvodom je britská mutácia koronavírusu a preplnená kapacita slovenských nemocníc. ,,Odhadujeme, že podiel britskej mutácie sa počas januára zvýšil z asi 20 % na 73 %. Britská mutácia je infekčnejšia aj smrteľnejšia – a asi ešte viac pre mladých. Druhé podozrenie je na kapacity nemocníc – v decembri mali ešte viac priestoru venovať sa mladším a zachrániť ich, teraz už nie je čas na nikoho,“ vysvetlil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Martin Šuster  |  Foto: FB/Martin Šuster, Slovak Professionals Abroad Program at LEAF