Útoky hackerov neustále pribúdajú, pričom sú čoraz viac premyslenejšie. Ich najnovší trik neobišiel ani Slovensko, pričom mobilný vírus sa má šíriť ako lavína, vďaka čomu si kriminálnici vytvorili výhodný biznis. Buďte preto obozretní! 

V susedných Čechách i na Slovensku sa momentálne šíri mobilný vírus s názvom “Rogue“. Ohniskom vírusu sú aplikácie s neoficiálnym obchodom, pričom sa do mobilu prepašuje e-mailom alebo podvodnou webovou stránkou. ,,V linku vám pošlú, že toto je to, na čo ste čakali roky, presne tá aplikácia. Vy na to kliknete a z toho sa začne sťahovať nejaký súbor,“ uviedol technologický novinár Ondrej Macko pre noviny.sk.

Vírus napáda iba operačný systém Android a spustený je väčšinou pri aplikácií s koncovkou “apk“, ktoré neprešli oficiálnou kontrolou. Stačí jedno kliknutie a hackeri môžu z mobilu sťahovať všetky uložené dáta vrátane správ, kontaktov i fotografií. Taktiež môžu špehovať vašu činnosť cez dotykovú obrazovku.

Kyberzločinci sa dokonca registrujú ako správci zariadenia. Ak sa majiteľ mobilu pokúsi oprávnenie zrušiť, dostane otázku, či chce zmazať všetky dáta. ,,Či označí áno alebo nie, vždycky je to zle. Ak odpovie áno, príde o svoje dáta, ak odpovie nie, tak umožňuje odchod svojich dát, fotografií, kontaktov, polohy niekomu, ktorý ich môže neskôr využiť,“ dodal Macko. Je preto nesmierne dôležité, aby bol majiteľ mobilu ostražitý pri sťahovaní aplikácií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: Twitter, Pixabay