S lietadlom si spojí takmer každý z nás cestu niekam ďalej, kam sa nám už nechce cestovať dlhé hodiny autom, vlakom alebo autobusom. Je predsa rozdiel niekam letiet hodinu a pol alebo tam cestovať autobusom viac ako polovicu dňa.

Avšak lety ako napríklad z Košíc do Bratislavy alebo z Bratislavy do Brna či Prahy sa nám zdajú viac menej bizarné a keď náš bývalý prezident Andrej Kiska využíval lietadlo na lety trebárs z Popradu do Bratislavy, vyvolávalo to vlnu kritiky.

Každopádne, v niektorých krajinách sú niektorí ľudia zvyknutí lietať tak často, ako trebárs vy cestovať vlakom. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, koľko trvá a na akú vzdialenosť existuje najkratšia pravidelná letecká linka? Ak áno, asi ste si to vygooglili. Alebo možno nie a odpoveď nepoznáte rovnako ako tí, čo nad tým nerozmýšľali.

Tak a teraz sa podržte. Najkratšou pravidelnou leteckou linkou je tzv. Loganair Westray to Papa Westray route v Škótsku. Dva ostrovy v najsevernejšej časti krajiny sú od seba vzdialené len necelé dva kilometre, pričom letiská na ostrovoch Westray a Papa Westray sú od seba vzdialené len 2,7 kilometra a oficiálne let trvá 90 sekúnd.

V skutočnosti je to však sotva minúta a pár sekúnd a rekord bol vraj iba 53 sekúnd. Avšak tak ako v grafikone vlakovej dopravy, tak aj leteckej dopravy sa všetko uvádza minimálne na polminúty. Veríme, že skutočne by ste bez nejakých zdravotných rizík tento let prežili na jediný nádych.

Kto tento let využíva? Mnoho študentov a ich učiteľov podniká tieto lety, aby pozorovali 60 archeologických nálezísk na Papa Westray. Tí tvoria väčšinu cestujúcich. Príležitostne sú potrební zdravotníci, aby pomohli jednému z menej ako 100 obyvateľov ostrova a pacienti v prípade potreby odletia aj z Papa Westray do zdravotníckych zariadení. Let sa stal ale obľúbeným aj medzi turistami. Jeho cena je 18 libier (cca 20 eur), no cez aplikácie či v predstihu sa údajne dá niekedy zakúpiť za nižšiu cenu.

Táto pravidelná linka sa lieta každý deň od pondelka do piatku, čo sa týka víkendov, v sobotu sa letí z Westray a v nedeľu späť.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Pixabay