Veď to je medveď! Odpoveď, ktorú by vám dal pri pohľade na titulný obrázok aj váš potomok chodiaci do škôlky. A mal by pravdu. Akurát, o aký druh medveďa sa jedná, by neuhádla ani drvivá väčšina dospelých ľudí.

Pojem medveď je totižto pojem ako opica alebo pes. A snáď nikto nebude tvrdiť, že nemecký ovčiak je ten istý psík ako čivava alebo doga. Alebo že gorila, gibon a mandril sú rovnakými opicami.

Zviera, ktoré vidíte na titulnej fotke, je totižto ešte donedávna “neexistujúci druh”, ktorý síce Inuiti (známi aj ako Eskimáci), mali pomenovaný, no zároveň ho za považovali za akéhosi bájneho tvora, ktorý sa vyskytoval skôr v legendách.

Tento druh medveďa sa totižto nazýva “pizzly“, zatiaľ čo Eskimáci ho nazývali nanulak. Ako správne títo ľudia pobývajúci v nehostinnych oblastiach severnej Aljašky, arktickej časti Kanady a Grónska, prípadne na Sibíri, predpokladali, šlo o kríženca ľadového medveďa a medveďa grizzlyho. Oba tieto druhy sa vďaka klimatickým zmenám čoraz častejšie stretávajú predovšetkým v odľahlejších častiach Kanady.

Práve tam podľa dostupných informácií bol prvý pizzly či nanulak (v eskimáckom jazyku sa ĺadový medveň volá Nanuk a aklak znamená grizzly) náhodne objavený. Údajne ho tam zastrelil americký lovec Jim Martell, ktorý mal oficiálne povolenie k lovu ľadového medveďa. Ten za pomoci eskimáckeho “stopára”, Rogera Kuptana (tento stopár je niečo ako trebárs u nás horský sprievodca) jedného ulovil, no pri obhliadke mŕtveho tela sa zistilo, že skutočne to nie je klasický ľadový medveď, ale kríženec grizlyho a ľadového medveďa.

Dnes už nie je v Kanade zďaleka jediný kríženec, pred štyrmi rokmi ich malo byť minimálne osem, ktorých porodila jedna samica ľadového medveďa s najmenej dvomi samcami medveďa grizzlyho, a dnes sa už populácia “hybridných medveďov pizzly” odhaduje na najmenej dve desiatky. Navyše, vedci zistili, že pizzly sa dokonca dokáže ďalej páriť, nie je teda odsúdený len na osamelý život bez šance na reprodukciu.

Zdroj: A-z-animals | Foto: YT/Animal Nation