Podarilo sa vám niekedy poskladať Rubikovu kocku? Mnohým sa to nepodarilo nikdy, iní to dokážu. Existovať má na to aj určitý algoritmus, veď inak by sotva niekto zvládol poskladať ju za pár sekúnd.

Okrem toho sa rekordy v poskladaní tejto “hračky”, ktorú skonštruoval maďarský vynálezca a architekt Ernő Rubik v roku 1974, prekonávajú trebárs aj v disciplínach ako sú skladanie niekoľkých kociek naraz behom žonglovania a podobne.

Avšak dnešný svet je svojský aj vďaka umelej inteligencii a robotom, ktorý ju dokážu využívať. Husársky kúsok sa podaril japonskému tímu, ktorý prekonal americký rekord z roku 2018.

Podla dostupných informácií bude tento počin zapísaný aj do Guinessovej knihy rekordov. Špeciálne naprogramovaný robot v Japonsku poskladal Rubikovu kocku za 0,305 sekundy, doposiaľ bol rekord 0,380 sekundy,

A ako stroj fungoval? Tím využil technológie, ktoré sa zvyčajne používajú na rýchle a presné umiestnenie káblov v motoroch klimatizácie a ventilátorov. Ich robot podľa presných meraní otočí stenu kocky skladačky o 90 stupňov za 9 tisícin sekundy, pričom farby jednotlivých panelov rozpoznávajú kamery a vyhodnocuje ich umelá inteligencia. Z toho vyplýva, že za tie tri desatiny boli strany otočené viac ako tridsať krát.

Zdroj: Digitec | Foto: YouTube