Nie je prekvapením, že členovia predošlej a súčasnej vlády spolu v mnohých veciach nesúhlasia. Aktuálne minister vnútra Matúš Šutaj Eštok upozornil na krok, ktorý jeho predchodca podľa neho celkom nedomyslel. Lepšie povedané, jeho ministerstvo a tí, ktorí tento nákup odsúhlasili.

Jedná sa o moderné policajné autá. Rezort ministerstva vnútra ešte pod vedením Romana Mikulca nakúpil stovky áut s plug-in hybridným pohonom, ktoré dokážu jazdiť na spaľovací motor aj elektrický pohon.

To sa nepozdáva súčasnému ministrovi Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Má to dva háčiky. Prvým podľa neho je, že policajti autá nemajú kde nabíjať, tou druhou je, že tento nákup bol predražený, resp. predražený z hľadiska efektivity. Podobné autá na spaľovací motor sú totižto lacnejšie a navyše, ak ich aj majú kde nabíjať, zvyčajne nie je dostatok času na ich nabitie, veď policajné autá sú často využívané na rozličné výjazdy.

Ministerstvo vnútra použilo peniaze z plánu obnovy na nákup viac ako 600 áut s plug-in hybridným pohonom. „Hliadka teraz nemá čas dve hodiny tráviť na nabíjacej stanici. Tým pádom nie sú nabíjané. Mnohé policajné stanice nemajú nabíjačku, ktorá by tam mala byť a tým pádom sa efektivita hybridného pohonu absolútne stráca. Je tam aj vyššia spotreba, za ktorú na konci dňa platia aj všetci daňoví poplatníci,“ vyjadril sa pre RTVS súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Každopádne, Roman Mikulec reagoval so slovami, že to bola požiadavka Európskej únie, inak by nemohlo ministerstvo na ne čerpať dotácie.

Zdroj: RTVS | Foto: IG/matus_sutaj_estok