Ľudia sú neuveriteľní, za Terezkou sú ochotní pricestovať aj zo zahraničia. Takúto pomoc vraj rodina nečakala, no z najhoršieho ešte stále nie sú preč a darcov treba aj v týchto dňoch. 

 

Gymnazistka Terezka Špiláková (15), ktorá pred pár mesiacmi ochorela na leukémiu stále potrebuje pomoc darcov. Život tohto mladého dievčaťa sa zmenil zo dňa na deň, kedy Terezka zistila, že má vážnu chorobu. Verejná prosba o pomoc pri bojovaní o jej život zasiahla státisíce ľudí nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. Množstvo ľudí zdieľa prosbu jej rodičov a blízkych na sociálnych sieťach, i prostredníctvom médií. Rodina aj lekári sú z pomoci ľudí dojatí a vďaka pomoci veria, že sa Terezka z najhoršieho čoskoro dostane.

Pomoc ale stále potrebuje, pretože už nechýba krv, ale granulocyty, ktoré sú obmedzené. Podľa jej tety Jarmily sa denne ozývajú ľudia, ktorí chcú pomôcť no nevedia ako a kde. Prosba o pomoc sa rozšírila aj za hranice Slovenska, kde prejavili záujem Slováci, ktorí by chceli dievčaťu pomôcť. Pomocnú ruku sa rozhodla podať aj Slovenka Miriam, ktorá žije v Nemecku. Tá je ochotná pricestovať do Bratislavy len kvôli Terezke a jej záchrane života. ,,Mám jej krvnú skupinu a môžem prísť aj hneď. Ide o jej život, veľmi jej držím palce,“ povedala Miriam pre Nový Čas. Vďaka darcom a ich pomoci sa k nej dostali biele krvinky, ktoré jej pomohli zastaviť zápal. Ak to takto pôjde ďalej, je veľká pravdepodobnosť, že nad chorobou táto mladá bojovníčka zvíťazí.

Rodina ale stále nemá najhoršie za sebou a preto prosí ľudí, ktorí sú najmä z okolia Bratislavy, majú krvnú skupinu AB negatív a spĺňajú podmienky darcov bielych krviniek, aby sa ozvali rodine alebo nemocnici. Terezke môžete zachrániť život vtedy, ak ste žena alebo muž, ktorí majú nad 60 kilogramov, neužívajú antibiotiká, posledný pol rok necestovali do exotických krajín, či nepodstúpili v posledných 6 mesiacoch operačný alebo endoskopický zákrok. Ak by ste mali pocit, že ste vhodným darcom, lekári vám akékoľvek nejasnosti vysvetlia a pomôžu.

Zdroj: cas.sk | Foto: FB/Terézia Špiláková