Známa kauza z Banskej Bystrice, kde riaditeľ alternatívnej školy zbil vtedy 14-ročného žiaka, má nečakanú dohru. Riaditeľ už pozná svoj trest, no zarážajúcejší je ďalší vývoj udalostí.

V roku 2016 sa dostala na verejnosť škandalózna informácia z alternatívnej školy Dve ruky v Banskej Bystrici. Riaditeľ Aleš Štesko mal vtedy brutálne zbiť 14-ročného Mareka, ktorý skončil s viacerými zraneniami, foto >>> TU <<<. Štesko mal podľa informácii denníka SME stáť aj za viacerými brutálnymi praktikami a metódami, ktoré neskôr popísali rodičia, ale aj samotné deti.

Na dennom poriadku bolo napríklad násilné objatie žiaka, no praktizovalo sa aj vyskakovanie z idúceho auta, hod nožom, zamykanie v priestoroch školy či simulácia pôrodnej traumy. Do alternatívnej školy neskôr prišiel aj ruský kozák Andrej Karimov, ktorý mal postupne získať na škole vedúce postavenie. V prípade sa už začalo vyšetrovanie a  padli i prvé rozsudky. Štesko ako bývalý riaditeľ školy dostal len 5-ročný zákaz práce s deťmi, ako aj zákaz priblížiť sa k napadnutému Marekovi. Svoje agresívne správanie a bitku žiaka oľutoval, no poznamenal, že ho “naozaj naštval”.

Napriek množstvu svedeckých výpovedí kontroverzná škola otvorila brány aj tento rok: “Obávam sa, že nekalé praktiky v škole naďalej pokračujú. Som prekvapený a sklamaný, že škola Dve ruky začala aj tento školský rok. Napriek všetkým informáciám, ktoré zazneli, mám nádej, že tento školský rok bude pre školu Dve ruky posledný,” prezrádza Ľubomír Tichý, riaditeľ centra pedagogického a psychologického poradenstva v Banskej Bystrici pre Plusku. Podľa neho sa však neskončil ani vplyv súdeného exriaditeľa, ktorý sa má v okolí školy naďalej pohybovať.

Ešte zarážajúcejšie na celom prípade je objavenie rodinného domu v Očovej (okr. Detva), kde má údajne Karimov pokračovať vo svojej činnosti. Hoci oficiálne stanovisko hovorí o obyčajnom súkromnom pozemku, podľa svedkov a susedov sa tam pravidelne striedajú rodičia aj deti, foto >>> TU<<<. Niektorí pri dome dokonca zachytili už aj prítomnosť Šteska a domnievajú sa, že si vytvorili vlastnú uzavretú komunitu, kde v metodikách naďalej napredujú.

Zdroj: sme.sk, pluska.sk | Foto: Pixabay